Na vyššie dane z tabakových výrobkov doplatia sociálne najslabší občania, tabaková firma pomenovala kľúčový problém a žiada o nápravu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tabak a cigarety
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 11. decembra 16:14

Parlament by mal v utorok hlasovať o legislatívnom návrhu, ktorého súčasťou je aj zvýšenie sadzieb spotrebnej dane z tabakových výrobkov. Spoločnosť Imperial Tobacco Slovakia ako výrobca aj distribútor rozumie zámeru vlády Roberta Fica zvýšiť sadzby dane z tabaku, ako aj potrebe skráteného legislatívneho konania vzhľadom na nevyhnutnosť schválenia štátneho rozpočtu na rok 2024.

„Podporujeme aj postupný a proporčný rast spotrebných daní,“ uviedla spoločnosť.

Kľúčový problém návrhu

Za kľúčový problém návrhu spoločnosť považuje neproporčné zvýšenie sadzby dane z tabaku určeného na ručné zhotovenie cigariet.

„Predmetná kategória slúži ako akási záchranná sieť pre fajčiarov, ktorí nemajú prostriedky na nákup klasických cigariet a hľadajú lacnejšiu alternatívu namiesto prechodu na nelegálne výrobky. Typickým spotrebiteľom tejto kategórie sú práve sociálne najslabší občania, ktorí sa tak po zvýšení dane stanú najviac dotknutou skupinou fajčiarov,“ upozorňuje spoločnosť Imperial Tobacco Slovakia.

Kým nové sadzby dane podľa návrhu zaťažia jednu škatuľku cigariet sumou približne 40 centov, spotrebiteľské balenie tabaku sa zaťaží rekordnou sumou až 1,50 eura.

„Sadzby všetkých ostatných kategórií tabakových výrobkov porastú v roku 2024 aj 2026 približne o 12 percent, sadzba na tabak v roku 2024 podľa návrhu narastie až o 37 % a v roku 2026 o ďalších 27 %,“ zdôraznila spoločnosť.

Trojnásobok požiadavky Európskej únie

Európska legislatíva požaduje minimálnu sadzbu dane tabaku na úrovni 60 eur na kilogram a zároveň umožňuje nižšie zdanenie tabaku približne o tretinu oproti cigaretám.

„Ak by bol predmetný návrh schválený v nezmenenej podobe, sadzba na tabak na Slovensku sa v roku 2026 dostane na úroveň bezmála trojnásobku toho, čo požaduje Európska únia,“ uviedla firma. Zároveň by sa Slovensko už v roku 2024 stalo po Holandsku, Belgicku a Spojenom kráľovstve štvrtou krajinou s najvyšším nárastom spotrebnej dane kategórie tabaku, pričom kúpna sila na Slovensku je v porovnaní s týmito krajinami výrazne nižšia.

„Dá sa predpokladať, že takýto vysoký nárast by bol pre kategóriu tabaku likvidačný a jej spotrebitelia by boli nútení prejsť na nelegálne výrobky,“ varuje spoločnosť Imperial Tobacco Slovakia. Poslancov parlamentu preto žiada, aby znížili navrhované sadzby na tabak určený na ručné zhotovenie cigariet.

Takmer o 40 percent vyššia cena

Aj spoločnosť JTI zaoberajúca sa tabakovými výrobkami a vapovaním považuje za zvlášť alarmujúce navrhované bezprecedentné zdraženie tabaku na vlastnoručnú výrobu cigariet. Kým pri ostatných kategóriách ako sú cigarety a zahrievané výrobky sa má daňová záťaž zvýšiť o viac ako 12 percent, u sypaného tabaku to má byť takmer 40 percent, teda zhruba o 1,60 eura na 30-gramový balíček tabaku.

„Tieto výrobky pritom pomáhali udržať v legálnej sfére spotrebiteľov, pre ktorých sa už klasické cigarety stali príliš cenovo náročnými. To opäť zvýši motiváciu cenovo najvnímavejších zákazníkov hľadať alternatívu v cezhraničných nákupoch alebo priamo v nelegálnych zdrojoch. Verím, že nie je nikoho záujmom dokorán otvoriť dvere pašerákom,“ upozornil manažér spoločnosti JTI Slovak Republic Martin Jaroš.

Výhodnejšie za hranicami

Napríklad v Poľsku je podľa neho už teraz krabička cigariet o viac ako euro lacnejšia ako na Slovensku, čo len posilní obľúbenú nákupnú turistiku aj o sortiment tabakových výrobkov. Tento problém sa podľa Jaroša dnes už jasne ukazuje v českých prihraničných oblastiach. Výrazné zdraženie sypaného tabaku môže spotrebiteľov i nelegálnych dovozcov upozorniť na výhodnejšie ceny aj v Maďarsku, kde je trh s touto kategóriou výrobkov mimoriadne silný.

„Veľkosť čierneho a sivého trhu s tabakovými výrobkami sa už vrátila na predkovidové úrovne. Keď sa rozsiahle zvýšenie daní zavádzalo pred tromi rokmi, mali sme zatvorené hranice a obmedzené cestovanie. Tento rok sme však opäť v stave, keď viac ako šesť percent všetkých cigariet spotrebovaných na Slovensku nebolo v tejto krajine zdanených a polovica z toho boli falšované výrobky, čo bolo najviac v histórii meraní,“ pripomína Jaroš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin JarošRobert Fico
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaImperial Tobacco Slovakia