Neživotné poistenie v prvom polroku s výrazným spomalením rastu

štatistika graf
Ilustračné foto adamr/FreeDigitalPhotos.net

Hrubé predpísané poistné v neživotnom poistení zaznamenalo v prvom polroku výrazné spomalenie rastu. Kým v roku 2018 priemerný medziročný rast dosahoval viac ako 11 %, v prvom polroku poklesol na 3,4 %. Išlo podľa Národnej banky Slovenska o plošné spomalenie prakticky vo všetkých poisťovniach na slovenskom trhu.

Najdôležitejšie poklesy nastali v poistení áut, kde hrubé predpísané poistné v povinnom zmluvnom poistení spomalilo tempo rastu z 9 % na 4 % a v havarijnom z 10 % na 3 %. Na vývoj v neživotnom poistení mala zrejme vplyv nová daň z neživotného poistenia. Tá od 1. januára 2019 nahradila odvod časti poistného z neživotného poistenia. Ale taktiež to mohla byť podľa centrálnej banky dlhodobo nadmerná konkurencia v poistení áut.

IŽP stúplo

Hrubé predpísané poistné v klasickom životnom poistení zmiernilo pokles z roka 2018 a koniec prvého polroka 2019 zavŕšilo s medziročnou zmenou mínus 0,1 %. V investičnom životnom poistení vzrástlo o 2,6 %. Väčšina poisťovní evidovala podľa národnej banky medziročný pokles v oboch hlavných odvetviach životného poistenia. Ostatné odvetvia životného poistenia, so spoločným podielom 7,6 % na hrubom predpísanom poistnom dosiahli medziročný rast 19 %.

Čistý zisk poistného sektora za prvý polrok poklesol v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka o 21 % na 68 mil. eur. Významný vplyv na celkový zisk mal predovšetkým technicky výsledok, ktorý medziročne poklesol o 64 %. Finančný výsledok poistného sektora zostal medziročne bez zmeny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska