Ničivé povodne v Nemecku spôsobili poistné škody za miliardy eur, najhoršie boli zasiahnuté obytné budovy

Germany Europe Weather
Počas rozsiahlych záplav zahynuli desiatky ľudí. Foto: SITA/AP

Ničivé povodne, ktoré minulý mesiac postihli západ Nemecka, pravdepodobne spôsobili poistné škody za približne sedem miliárd eur. Informovala o tom asociácia nemeckých poisťovní, ktorá v stredu výrazne zvýšila svoj skorší odhad.

Pri povodniach zo 14. a 15. júla, ktoré si vyžiadali obete aj v susednom Belgicku, v krajine zahynulo vyše 180 ľudí a stovky ďalších utrpeli zranenia. Prívalové dažde zmenili malé toky na rozbúrené vody, ktoré so sebou strhli domy, mosty a autá.

Z odhadovaných škôd pripadá zhruba 6,5 miliardy eur na obytné budovy, vybavenie domácností a firmy, uviedol šéf združenia Jörg Asmussen. Vozidlá zodpovedajú za ďalších približne 450 miliónov eur. Strešná organizácia nemeckých súkromných poisťovní pôvodne vyčíslila škody na 4,5 až 5,5 miliardy eur.

Celkové škody však budú podľa združenia výrazne vyššie, keďže mnoho budov nebolo poistených pre prípad mimoriadnych udalostí, akými sú povodne. Nemecká vláda už súhlasila, že na pomoc pri obnove zasiahnutých oblastí poskytne 30 miliárd eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom