Niektorí Slováci majú podľa prieskumu nereálne predstavy o výnosoch z investovania

Obchodovanie
Ilustračné foto, pixabay.com


Napriek tomu, že viac ako polovica Slovákov hovorí, že už má skúsenosť s investovaním, tento pojem je pre nich stále veľkou neznámou. Ako vyplýva z prieskumu Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky, niektorí ľudia majú nereálne predstavy o tom, koľko môžu zarobiť pri investovaní svojich voľných peňazí. Očakávajú, že za rok sa im zhodnotia v priemere až o 19 %.

„Pritom v súčasnosti sa ročné zhodnotenie podľa typu fondu pohybuje na úrovni do 10 %. Realistickejšie očakávania sú dokonca na úrovni do 5 %. Aj to však pri dlhodobejšom horizonte,“ hovorí generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Prvej penzijnej Martin Kaňa.

Nerozumieme pojmom

O nedostatočnej vedomosti z oblasti investovania Slovákov hovoria aj ďalšie čísla plynúce z prieskumu. Až tretina respondentov priznáva, že nerozumie základnému pojmu „investičný horizont“. A z tých, ktorí sú presvedčení, že pojmu rozumejú, ho až polovica nedokázala správne vysvetliť.

Nereálne predstavy majú Slováci aj o dĺžke investovania. Na jeden až dva roky je ochotných investovať 34 % Slovákov, 28 % by sa vzdalo svojich voľných finančných prostriedkov najviac na štyri roky. Iba 29 % z oslovených by zvolilo dlhodobejšiu investíciu. Z toho však iba 6 % by peniaze investovalo na dlhšie ako desať rokov.

Netreba panikáriť

Ako však uviedol Kaňa, dlhodobé investície sú výhodné kvôli tomu, že vykrývajú prepady trhov. „Dobrým príkladom je posledná finančná kríza, kedy akciové trhy spadli o desiatky percent. Tí, ktorí nespanikárili a nepredávali, nakoniec zarobili, pretože po tom, ako sa trhy spamätali, rástli rýchlejšie,“ vysvetľuje Kaňa.

Investovanie je v súčasnosti podľa neho jednou z najrozumnejších foriem zhodnocovania voľných financií. Dobrou správou podľa Kaňu je, že peniaze, aj napriek rastúcej inflácií, nielenže nestrácajú na hodnote, ale môžu priniesť aj zaujímavý výnos.

Preto odporúča všetkým dlhodobé, ale zároveň pravidelné investovanie. Pravidelným investovaním sa totiž ľudia vyhnú nesprávnemu načasovaniu investície a získajú aj možnosť vyššieho zhodnotenia ako pri pevných úrokových sadzbách bankových produktov.

O prieskume

Prieskum o investovaní uskutočnila agentúra 2muse na základe požiadavky Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky v júni 2019. Zúčastnilo sa ho 600 respondentov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Kaňa
Firmy a inštitúcie Prvá penzijná správcovská spoločnosť