Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf, Call centrum, telefonovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Armando Franca
4. 07. 2019 9:43 Aktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Nízka volatilita dlhopisov sa premieta do nižších výnosov

Napríklad reálny výnos 10-ročného nemeckého dlhopisu dosahuje po odpočítaní inflácie záporných 1,6 %.

Nízka volatilita dlhopisov sa v porovnaní s akciami premieta do nižších výnosov. Z dlhodobého pohľadu sú akcie podľa vyjadrení spoločnosti Across Private Investments najvýnosnejšou tradičnou triedou aktív a zároveň najlepším nástrojom na boj proti inflácii.

„Platí to najmä v časoch nízkych úrokových sadzieb, kedy reálny výnos 10-ročného nemeckého dlhopisu dosahuje po odpočítaní inflácie záporných 1,6 %. V praxi to znamená, že investori platia nemeckej vláde za to, aby mohli vlastniť najbezpečnejšiu pohľadávku v eurozóne,“ uviedol analytik Across Private Investments Jakub Rosa.

Hodnota trhu rastie

Investičné univerzum dlhopisového trhu je veľké. Podľa slov Jakuba Rosu vzrástla hodnota trhu s dlhovými nástrojmi za posledných tridsať rokov viac než desaťnásobne. Dosahuje približne 110 biliónov amerických dolárov. „Každý dlhopis má vlastné špecifiká, akými sú mena, rating, kupón, emitent, výnos do splatnosti, durácia a podobne,“ konštatuje Rosa.

Vyznať sa v dlhopisoch je pre individuálneho investora náročné. Podľa analytika je limitáciou pri investovaní do single dlhopisov vysoká vstupná hodnota investície, často dosahuje až 200 tis. eur. „To čiastočne riešia dlhopisové podielové fondy. Dlhodobo však ani tie neprekonávajú výkonnosťou, nákladmi a daňovým režimom efektívnejšie indexové fondy,“ povedal Rosa.

Riešenie

Across preto prišiel s vlastným riešením. Vytvoril riadenú, globálne diverzifikovanú dlhopisovú stratégiu, ktorá potvrdzuje, že dlhopisy majú význam aj v prostredí nízkych úrokových sadzieb. Jej stavebným kameňom sú indexové fondy. „Primárnou filozofiou je dodať investorovi pridanú hodnotu zmenou základného rozdelenia jeho benchmarku (globálne dlhopisy) správnym výberom aktív a ich prevážením, resp. podvážením pri zohľadnení očakávaného vývoja finančných trhov a pohybu úrokových sadzieb,“ vysvetľuje Rosa.

Pri výbere indexových fondov treba klásť dôraz na likviditu, veľkosť emitenta fondu, výšku nákladov na manažment či dĺžku fungovania fondu. Z daňového hľadiska je vhodné preferovať akumuláciu dividendy pred jeho výplatou. Samozrejmosťou je dôraz na zabezpečenie investície do eura vzhľadom na fakt, že referenčná mena väčšiny Slovákov je euro.

Odporúčané články

Záujem o vydávanie dlhopisov rastie Londýnska burza má problém, odložila časť obchodovania

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Kajakári Gelle a Petrušová skončili na MS tesne pod pódiom, od medailí ich delili sekundy Rakete Sojuz-2 sa nepodarilo pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici, na palube je robot Fedor Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Na väčšine územia Slovenska hrozia búrky, meteorológovia varujú aj pred horúčavami Vladimír sa stratil v pohorí Tribeč, nezvestného mladíka našli bez známok života Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X