Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf, Call centrum, telefonovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Armando Franca
4. 07. 2019 9:43 Aktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Nízka volatilita dlhopisov sa premieta do nižších výnosov

Napríklad reálny výnos 10-ročného nemeckého dlhopisu dosahuje po odpočítaní inflácie záporných 1,6 %.

Nízka volatilita dlhopisov sa v porovnaní s akciami premieta do nižších výnosov. Z dlhodobého pohľadu sú akcie podľa vyjadrení spoločnosti Across Private Investments najvýnosnejšou tradičnou triedou aktív a zároveň najlepším nástrojom na boj proti inflácii.

„Platí to najmä v časoch nízkych úrokových sadzieb, kedy reálny výnos 10-ročného nemeckého dlhopisu dosahuje po odpočítaní inflácie záporných 1,6 %. V praxi to znamená, že investori platia nemeckej vláde za to, aby mohli vlastniť najbezpečnejšiu pohľadávku v eurozóne,“ uviedol analytik Across Private Investments Jakub Rosa.

Hodnota trhu rastie

Investičné univerzum dlhopisového trhu je veľké. Podľa slov Jakuba Rosu vzrástla hodnota trhu s dlhovými nástrojmi za posledných tridsať rokov viac než desaťnásobne. Dosahuje približne 110 biliónov amerických dolárov. „Každý dlhopis má vlastné špecifiká, akými sú mena, rating, kupón, emitent, výnos do splatnosti, durácia a podobne,“ konštatuje Rosa.

Vyznať sa v dlhopisoch je pre individuálneho investora náročné. Podľa analytika je limitáciou pri investovaní do single dlhopisov vysoká vstupná hodnota investície, často dosahuje až 200 tis. eur. „To čiastočne riešia dlhopisové podielové fondy. Dlhodobo však ani tie neprekonávajú výkonnosťou, nákladmi a daňovým režimom efektívnejšie indexové fondy,“ povedal Rosa.

Riešenie

Across preto prišiel s vlastným riešením. Vytvoril riadenú, globálne diverzifikovanú dlhopisovú stratégiu, ktorá potvrdzuje, že dlhopisy majú význam aj v prostredí nízkych úrokových sadzieb. Jej stavebným kameňom sú indexové fondy. „Primárnou filozofiou je dodať investorovi pridanú hodnotu zmenou základného rozdelenia jeho benchmarku (globálne dlhopisy) správnym výberom aktív a ich prevážením, resp. podvážením pri zohľadnení očakávaného vývoja finančných trhov a pohybu úrokových sadzieb,“ vysvetľuje Rosa.

Pri výbere indexových fondov treba klásť dôraz na likviditu, veľkosť emitenta fondu, výšku nákladov na manažment či dĺžku fungovania fondu. Z daňového hľadiska je vhodné preferovať akumuláciu dividendy pred jeho výplatou. Samozrejmosťou je dôraz na zabezpečenie investície do eura vzhľadom na fakt, že referenčná mena väčšiny Slovákov je euro.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X