O mesiac príde do obehu nová stoeurovka a dvestoeurovka

Zmenáreň, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa

Vydaním týchto bankoviek je séria Európa kompletná, päťstoeurovka už svojho nástupcu nedostane.

O mesiac prídu do obehu nové eurobankovky zo série Európa v hodnote sto a dvesto eur. Ako informovala Národná banka Slovenska, v súčasnosti sa dokončujú prípravy na ich zavedenie do obehu, ktoré bude 28. mája. Nové bankovky obsahujú nové a inovatívne ochranné prvky. Päťstoeurovka už svojho nástupcu nedostane.

Čo sa zmení

V hornej časti striebristého prúžka sa v satelitnom holograme zobrazujú drobné znaky €, ktoré sa pohybujú okolo čísla nominálnej hodnoty. Pod priamym svetlom sú tieto znaky zreteľnejšie. Striebristý prúžok zobrazuje aj portrét Európy, architektonický motív a veľký znak €. Na nových bankovkách 100 eur a 200 eur sa nachádza aj zdokonalené smaragdové číslo. Smaragdové číslo je súčasťou všetkých ostatných bankoviek série Európa, no v tejto zdokonalenej verzii sa vo vnútri čísla zobrazujú aj znaky €.

Nové bankovky 100 eur a 200 eur majú oproti starým bankovkám tej istej hodnoty inú veľkosť. Bankovky oboch nominálnych hodnôt majú rovnakú výšku ako bankovka 50 eur. Ich dĺžka však zostáva nezmenená – čím dlhšia bankovka, tým vyššia jej hodnota. Rovnaká výška bankoviek 50 eur, 100 eur a 200 eur zjednodušuje manipuláciu a strojové spracovanie. Zároveň sa lepšie zmestia do peňaženky a budú mať dlhšiu životnosť, pretože budú vystavené menšiemu opotrebovaniu.

100l.jpg
Lícna strana bankovky 100 € série Európa.
100r.jpg
Rubová strana bankovky 100 € série Európa.
200l.jpg
Lícna strana bankovky 200 € série Európa.
200r.jpg
Rubová strana bankovky 200 € série Európa.

Postupne sa stiahnu

Stoeurová a dvestoeurová bankovka prvej série budú aj naďalej obiehať spolu s novými bankovkami, avšak postupne sa budú z obehu sťahovať. Dátum ukončenia platnosti bankoviek prvej série bude oznámený v dostatočnom predstihu. Aj po tomto dátume si však tieto bankovky zachovajú svoju hodnotu a budú sa dať vymeniť v národných centrálnych bankách krajín eurozóny bez časového obmedzenia.

Séria Európa je druhá séria eurových bankoviek, ktorá sa postupne uvádza do obehu. Prvá bankovka zo série Európa, päťeurovka, bola do obehu uvedená 2. mája 2013 v Bratislave. Novú desaťeurovú bankovku zaviedli do obehu prostredníctvom bánk a bankomatov v celej eurozóne 23. septembra 2014. Nasledovala bankovka v hodnote 20 eur 25. novembra 2015. Novú päťdesiateurovku zaviedli do behu 4. apríla 2017. Nové bankovky v hodnote 100 eur a 200 eur budú vydané 28. mája 2019.

Vydaním týchto bankoviek je séria Európa kompletná. Súčasné eurobankovky v hodnote 500 eur, ktoré sú v obehu od januára 2002, plánuje Európska centrálna banka postupne stiahnuť. Dôvodom sú obavy niektorých inštitúcií, že by táto bankovka mohla uľahčovať nezákonnú činnosť.

Úlohy bankoviek v obehu

Obe nové bankovky, stovka a dvestovka, majú v obehu rôznu úlohu, pričom ich význam po ukončení emisie bankovky v hodnote 500 eur ešte stúpne. Hoci sa dvestovka stala bankovkou s najvyšším nominálom série Európa, jej podiel je na kumulovanej čistej emisii v rámci SR len 0,5 %. Slúži obyvateľom skôr ako uchovávateľ hodnoty. V peňažnom obehu eurozóny ich bolo ku koncu februára 2019 spolu 258 miliónov a tvorili približne jedno percento počtu eurových bankoviek v obehu.

Na druhej strane je stovka s podielom 29,5 % z pohľadu čistej emisie najrozšírenejšou bankovkou v obehu na Slovensku. Vydávajú ju bankomaty a okrem funkcie uchovávateľa hodnoty plní aj dôležitú transakčnú funkciu. Ku koncu februára 2019 ich v peňažnom obehu eurozóny bolo spolu 2,8 miliardy kusov.

Prečo názov Európa

Názov Európa sa zvolil preto, že niektoré z jej ochranných prvkov, ako vodoznak a hologram, obsahujú portrét Európy, postavy z gréckej mytológie. Nové bankovky predstavujú prirodzený vývojový krok. Budú sa aj naďalej niesť v štýle epoch a slohov prvej série a budú mať rovnaké dominantné farby, ale vzhľadom na zdokonalenie ochranných prvkov pri nich došlo k mierny úpravám reliéfu. Vďaka tomu sú ľahko rozpoznateľné od bankoviek prvej série.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom