Obavy z eskalácie obchodného sporu poslali akcie prudko dole

Obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew

Akciový trh v USA v pondelok prudko oslabil. Najväčší denný prepad od začiatku roka spôsobili obavy z eskalácie obchodného sporu medzi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump koncom minulého týždňa oznámil, že Washington s účinnosťou od 1. septembra zavedie clá na čínske tovary, ktorých dovoz do USA má hodnotu 300 mld. USD ročne. Dovoznému clu na úrovni 25 % už v súčasnosti podliehajú tovary z Číny v hodnote 250 mld. USD.

Čína odpovedala vyhlásením, že prijme „nevyhnutné protiopatrenia“, ak Trump nové clá na budúci mesiac naozaj uplatní. Čínska centrálna banka ešte v pondelok umožnila oslabenie výmenného kurzu čínskeho jüanu, ktorý sa dostal voči americkému doláru najnižšie za viac ako 10 rokov. Americké ministerstvo financií následne Čínu označilo za menového manipulátora.

Index S&P 500 klesol o 3 % na 2 844,74 bodu, Dow Jones o 2,9 % na 25 717,74 bodu a Nasdaq o 3,5 % na 7 726,04 bodu.

Americký rezort financií označil Čínu za menového manipulátora

Americké ministerstvo financií označilo Čínu za menového manipulátora po tom, ako Peking v pondelok dovolil svojej národnej mene oslabiť na 11-ročné minimum. Pokles jüanu poskytuje čínskym exportérom cenové výhody na svetových trhoch a zmierňuje časť škôd, ktoré spôsobujú americké clá voči čínskym produktom. Ministerstvo financií USA vo vyhlásení uviedlo, že bude spolupracovať s Medzinárodným menovým fondom na „eliminácii neférovej konkurenčnej výhody vytvorenej najnovšími krokmi Číny“.

Rozhodnutie označiť Čínu za menového manipulátora prišlo len niekoľko hodín po tom, ako americký prezident Donald Trump obvinil Peking z neférového podhodnocovania svojej meny. Ide o obrat v postoji amerického rezortu financií, ktorý ešte v máji odmietol Čínu postihovať za menovú manipuláciu. Naposledy USA Čínu označili za menového manipulátora v roku 1994. Takéto označenie by mohlo otvoriť cestu pre americké sankcie voči Číne.

Čínska centrálna banka uviedla, že dôvodom poklesu jüanu je „obchodný protekcionizmus“, čo je zjavný odkaz na Trumpovu štvrtkovú hrozbu, že od 1. septembra uvalí clá na čínske tovary za 300 mld. USD nad rámec ciel, ktoré sa už uplatňujú na dovoz z Číny v hodnote 250 mld. USD.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump