Objavte silné a slabé stránky investovania do ETF fondov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Person working on computer to ETF Exchange traded fund stock market trading investment financial concept..
Foto: Adobe Stock

ETF je špeciálny investičný fond, pod ktorý spadajú rôzne aktíva ako akcie, dlhopisy, komodity alebo iné finančné nástroje. Tieto fondy sú obchodovateľné na burze a vhodné aj pre menej skúsených investorov. Stále však majú svoje silné a slabé stránky, ktoré je dobré si priblížiť.

Čo je to ETF?

Exchange Traded Fund (ETF) sú fondy obchodované na burze, ktorých popularita medzi investormi stále rastie. ETF sú obľúbené najmä vďaka dostupnosti, transparentnosti, a v porovnaní s inými spravovanými fondmi aj pre ich relatívne nízke poplatky.

Predstavujú jednoduchý nástroj na pasívne investovanie a kopírujú výkonnosť konkrétnych indexov, ako je napríklad S&P 500. Sledovať však môžu aj výkonnosť určitého odvetvia alebo aktív ako komodity či akcie. Okrem pasívne riadených ETF existujú aj aktívne riadené fondy, ktorých obľúbenosť je výrazne nižšia, aj preto sa viac zameriame na tie pasívne.

Vo svete sú tieto fondy známe už viac ako 30 rokov, a postupne sa dostávajú aj do povedomia investorov na Slovensku. V súčasnosti je možné vybrať si z tisícok rôznych ETF, ktoré sú obchodované na najväčších svetových burzách, pričom investícia do ETF môže byť vhodná aj pre začiatočníkov.

ETF je ale potrebné rozlišovať od pomerne známych (klasických) podielových fondov. Tie sú totiž založené na inom systéme fungovania. Ide o formu kolektívneho investovania, ktorá umožňuje vlastniť podiely vo fonde.

Aj podielové fondy môžu investovať do rôznych tried aktív, ako sú akcie, dlhopisy, komodity, nehnuteľnosti a iné. Takéto investovanie sa však považuje za aktívne, pretože vývoj a zhodnotenie ovplyvňuje tiež ľudský faktor.

Prečo sú ETF fondy čoraz populárnejšie?

Dôvodov, prečo si ETF fondy v posledných rokoch získali popularitu, je viacero. Jedným z nich je určite dostupnosť. Fondy sa obchodujú na burze podobne ako akcie. Vďaka nízkemu minimálnemu vkladu sú ale dostupné pre široké spektrum investorov, vrátane začiatočníkov a drobných investorov.

Pasívne investovanie do ETF si nevyžaduje toľko znalostí a skúseností ako aktívny prístup. Navyše pri pasívnych ETF sú v porovnaní s aktívne spravovanými portfóliami poplatky za správu výrazne nižšie.

Lákavá je určite aj široká ponuka ETF, pretože investori majú k dispozícii veľkú škálu investičných možností – od akcií a dlhopisov cez komodity až po meny.

ETF sú atraktívnou investičnou možnosťou pre každého investora, ktorý hľadá jednoduchý, efektívny a dostupný spôsob zhodnocovania úspor a budovania majetku.

Výhody a nevýhody ETF

Popularita ETF fondov rastie, ale stále ide o investovanie sprevádzané istou mierou rizika. Podobne ako iné finančné nástroje, aj ETF majú svoje výhody a nevýhody. Medzi hlavné výhody patria:

  • Diverzifikácia portfólia – ETF fondy môžu byť nezanedbateľnou súčasťou diverzifikácie, čo môže znížiť riziko straty celého kapitálu.
  • Nízke náklady – Náklady na správu pasívnych ETF sú nižšie v porovnaní s inými investičnými fondmi. Dôvodom je pasívne sledovanie indexu.
  • Likvidita – Nakoľko sú ETF obchodované na verejných burzách, investori majú možnosť kúpiť alebo predať svoje podiely počas obchodných hodín burzy za aktuálne trhové ceny, čo prináša investorom väčšiu flexibilitu a vyššiu likviditu.
  • Transparentnosť fondov – Väčšina ETF pravidelne zverejňuje zloženie portfólia. Investori tak môžu sledovať, do čoho presne investujú a prehodnocovať svoje portfólio. Táto transparentnosť je dôležitá najmä pre tých, ktorí chcú mať nad svojimi investíciami väčšiu kontrolu.

Pred pasívnym investovaním do ETF je potrebné poznať aj ich nevýhody. Ide napríklad o:

  • Závislosť od výkonu indexu: V prípade pasívnych ETF, ktoré sledujú indexy, závisí ich účinnosť od výkonnosti daného indexu. To môže byť limitujúce pri snahe získať nadpriemerné výnosy.
  • Náklady na obchodovanie: Aj keď náklady na správu sú spravidla nižšie ako pri aktívne spracovaných fondoch, stále je potrebné počítať s určitými poplatkami spojenými s obchodovaním na burze.
  • Zloženie portfólia: Zloženie ETF nemusí vyhovovať každému investorovi. Napríklad, ak investor nechce mať v portfóliu určité odvetvia alebo spoločnosti, môže mať obmedzené možnosti, ako sa im vyhnúť.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ETF predstavujú atraktívny investičný nástroj, ktorý vyhovuje mnohým investorom. Avšak, predtým, ako dôjde k investovaniu, je dôležité zvážiť ich spomínané výhody aj nevýhody.

Tento článok neslúži ako investičné poradenstvo. Každá investícia je do určitej miery riziková, preto je vhodné konzultovať investície s odborníkom a uistiť sa, že sú v súlade s vašimi cieľmi a očakávaným rizikom.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať