Plošné okamžité platby budeme na Slovensku naplno využívať až v budúcom roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Internetbanking
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Nové nariadenie o okamžitých platbách zverejnené v utorok v úradnom vestníku Európskej únie nadobúda účinnosť 8. apríla.

Deväť a 18 mesiacov

Poskytovatelia platobných služieb so sídlom v eurozóne majú od zverejnenia čas deväť mesiacov na prípravu k prijímaniu a osemnásť mesiacov na prípravu k odosielaniu SEPA okamžitých platieb v eurách.

V praxi to znamená, že prijímanie okamžitých platieb v eurách bude pre banky v eurozóne povinné najneskôr do 9. januára 2025 a ich odosielanie najneskôr do 9. októbra 2025.

V krajinách mimo eurozóny majú byť povinne dostupné o dva roky neskôr. Do konca roka 2025 sa tak okamžité platby stanú novým normálom v slovenskom bankovom sektore. Informovala o tom Slovenská banková asociácia.

Implementácia nových legislatívnych požiadaviek

Cieľom Európskej komisie je urýchlenie zavedenia týchto platieb v celom SEPA priestore. Poskytovateľov platobných služieb preto aktuálne čaká implementácia nových legislatívnych požiadaviek.

Zároveň podľa nariadenia akékoľvek poplatky, ktoré poskytovateľ platobných služieb účtuje platiteľom a príjemcom v súvislosti so zasielaním a s prijímaním okamžitých úhrad, nesmú byť vyššie než poplatky, ktoré daný poskytovateľ platobných služieb účtuje v súvislosti so zasielaním a prijímaním iných úhrad zodpovedajúceho typu.

Pre zvýšenie ochrany pred podvodmi a posilnenie dôvery v platby zavádza nariadenie novú službu overenia príjemcu. Tú budú môcť klienti v rámci eurozóny využívať od októbra 2025. Platiteľ si bude môcť pri zadávaní platby prostredníctvom svojej banky overiť zhodu zadaného čísla účtu (IBAN) s menom príjemcu.

Na základe spätnej informácie o miere zhody sa klient bude môcť rozhodnúť o autorizácii platby.

Na Slovensku sa okamžité platby zaviedli 1. februára 2022. Zaviedli ich tri banky, a to Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka spolu s Raiffeisen bankou. Tieto banky majú viac ako 50-percentný podiel na platbách na Slovensku a zároveň viac ako 50-percentný podiel na celkovom počte otvorených účtov.

Ďalší členovia bankovej asociácie, ktorí zaviedli okamžité platby postupne, sú Oberbank AG pobočka zahraničnej banky v SR a J&T Banka. Oberbank sa však zameriava na firemné financovanie, J&T Banka sa taktiež venuje najmä biznis klientom. Ak má niekto účet v online bankách Revolut či N26, tak aj v nich je možné platiť instantne.

Zvyčajne trvá prevod eur z jednej banky do druhej jeden pracovný deň, pokiaľ ide v rámci konkurenčných bánk. Instantné platby však prinášajú možnosť ľuďom posielať a prijímať peniaze do pár sekúnd bez ohľadu na inštitúciu, a to aj počas víkendov či v nočných hodinách.

Pre firmy sú okamžité platby nástrojom na zníženie počtu oneskorených platieb a urýchlenie úhrady dodávateľských faktúr. Urýchľujú a zefektívnia procesy v elektronickom obchode, hlavne pri ukončení nákupu, vďaka minimalizácii možného rizika neuhradenej platby. V štátnej správe urýchlia platby daní, sociálneho poistenia a ostatných správnych poplatkov.

Netreba si však mýliť okamžitú a expresnú platbu. Expresné platby umožňujú skrátenie štandardnej lehoty pri spracovaní prevodov tak, aby banka príjemcu disponovala finančnými prostriedkami v deň spracovania platobného príkazu, pričom expresnú platbu môže spotrebiteľ uskutočniť aj v inej mene ako v eurách. Tento typ platby je však osobitne spoplatnený v zmysle sadzobníka poplatkov tej ktorej banky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaN26Raiffeisen bankaRevolutSBA Slovenská banková asociáciaSlovenská sporiteľňaTatra banka