OTP Banka odchádza zo Slovenska

OTP Banka
Foto: banky.sk

OTP Banka na Slovensku končí. O odchode banky sa hovorí už niekoľko rokov. Naposledy vlani v lete sa objavili špekulácie, ktoré však žiadna zo strán nepotvrdila ale ani nevyvrátila.

V stredu to ale potvrdila už samotná maďarská OTP Bank. „OTP plánuje v budúcnosti odísť zo slovenského trhu,“ informovalo agentúru SITA komunikačné oddelenie materskej OTP Bank Nyrt.

Za posledné roky vykazovala stratu

Podľa medializovaných informácií maďarská banka opustí Slovensko do jari. Na stredajšej tlačovej konferencii to v Ľubľane povedal generálny riaditeľ banky Sándor Csányi.

Bližšie informácie však banka zatiaľ neposkytla. „Našich klientov a verejnosť budeme ihneď informovať, keď v tomto procese dosiahneme nejaký významný medzník,“ informovalo agentúru SITA komunikačné oddelenie materskej OTP Bank Nyrt.

OTP Banka Slovensko má dlhodobo nízky trhový podiel a za posledné roky vykazovala stratu. Za rok 2018 vykázala stratu takmer 4 mil. eur, v roku 2017 to bolo mínusových 5,93 mil. eur a v roku 2016 strata predstavovala 3,02 mil. eur.

Vlaňajšie špekulácie

Koncom augusta minulého roka sa objavili správy, že OTP Banka je na predaj. Najhorúcejšími záujemcami vtedy údajne boli ČSOB, Tatra banka a investičná skupina Penta, ktorá na Slovensku vlastní Prima banku a Privatbanku. Avšak vtedy to OTP Banka nekomentovala. Čo to naznačila len ČSOB.

„ČSOB, ako aj samotný akcionár KBC Group, sa už v minulosti opakovane vyjadrili, že sa zaujímajú o príležitosti pre rast na kľúčových trhoch. Slovensko je pre KBC Group kľúčovým trhom. Dlhodobo platí, že ak sa na trhu objaví zaujímavá príležitosť, ktorá je v súlade s našou stratégiou, budeme sa o ňu zaujímať. Vo všeobecnosti, s cieľom eliminovať prípadné špekulácie, však informácie podobného charakteru nikdy nekomentujeme,“ uviedla vlani v lete pre agentúru SITA hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

O tom, že slovenské bankovníctvo čaká konsolidácia, sa hovorí už dlhšie a počet bánk sa postupne znižuje. Pred pár rokmi zanikla napríklad Zuno banka, Sberbank sa zlúčila s Prima bankou a málokto si pamätá, že u nás kedysi fungovala Poľnobanka, HVB Bank, či PKB. Konsolidácia bankového sektora prichádza aj pre dosahovanú ziskovosť, resp. vykazovanú stratu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OTP Banka Slovensko