Pandémia uškodila podnikom i príjmom štátu, takmer polovica firiem vykázala nulový zisk alebo stratu

Euro, peniaze
Až sedem percent podnikateľov odviedlo do štátnej kasy vo forme daní za vlaňajšok sumu do výšky 100-tisíc eur. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Do polovice októbra tohto roka vykázalo takmer 110-tisíc podnikateľov na Slovensku vo svojich daňových priznaniach nulu alebo stratu. Do štátnej kasy tak na dani z príjmu za rok 2020 neodviedli nič.

Ako ďalej upozornila poradenská spoločnosť Dun & Bradstreet, z celkového množstva firiem, ktoré v danom období priznanie odovzdalo, to predstavuje 46 percent.

Počet podnikov v strate stúpol

„Negatívne výsledky súvisia s pandémiou ochorenia COVID-19. Medziročne počet podnikov v strate narástol, avšak len veľmi mierne, o tri percentá. Rok 2019 bol pritom rokom, kedy sa slovenskej ekonomike darilo,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Ako ďalej dodala, takmer 57-tisíc spoločností odviedlo za rok 2020 na daniach sumu menšiu ako tisíc eur, pričom ešte menej firiem, celkovo 46,6-tisíca, priznalo daň z príjmov vo výške od tisíc do 10-tisíc eur.

Najvyššie dane odviedlo najmenej firiem

Z analýzy Dun & Bradstreet ďalej vyplýva, že sedem percent podnikateľov odviedlo do štátnej kasy vo forme daní za vlaňajšok sumu do výšky 100-tisíc eur.

„Tradične najmenej podnikov štátu odviedlo najvyššie dane. Len jedno percento z celkového počtu odviedlo daň vo finančnom rozmedzí od 100-tisíc eur do jedného milióna. Doposiaľ ide o 2 536 firiem. Daň z príjmov nad jeden milión eur vyšla 214 podnikom,“ uzavrela Štěpánová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petra Štepánová
Firmy a inštitúcie Dun & Bradstreet