Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR, poslanci, parlament
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pohľad do rokovacej sály parlamentu - Foto: SITA/Marko Erd
5. 12. 2018 10:21 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Parlament schválil prvý vyrovnaný rozpočet v histórii Slovenska

Za návrh rozpočtu hlasovalo 79 zo 142 prítomných poslancov.

AKTUALIZOVANÉ

Slovensko má v budúcom roku historicky prvýkrát hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Poslanci totiž v stredu schválili návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021. Prešiel aj koaličný pozmeňujúci návrh, ktorým sa znížil rozpočtovaný schodok verejnej správy na budúci rok z pôvodných 0,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) na vyrovnanú bilanciu. S nulovým deficitom by mala verejná správa hospodáriť aj o rok neskôr a v roku 2021 sa v rozpočte projektuje prebytok 0,2 % HDP. Za návrh rozpočtu hlasovalo 79 zo 142 prítomných poslancov. Proti bolo 63 zákonodarcov. Rozpočet teraz poputuje na podpis do prezidentskej kancelárie.

Návrh rozpočtu sa ešte menil

Pri stredajšom hlasovaní okrem spomínaného pozmeňujúceho návrhu, vďaka ktorému sa znížením výdavkov kapitoly Všeobecná pokladničná správa o takmer 100 mil. eur zlepšila celková bilancia rozpočtu, prešli aj ďalšie dva koaličné pozmeňujúce návrhy. V prvom návrhu poslanca za Smer-SD Ladislava Kamenického sa z rozpočtových rezerv zabezpečilo 50 mil. eur na financovanie zdravotníctva cez poistencov štátu a v druhom, ktorý predložil poslanec za SNS Radovan Baláž, sa rovnako z rezerv vyčleňuje 50 mil. eur pre kapitolu pôdohospodárstva. Tento návrh reaguje na úpravy v návrhu na odvod obchodných reťazcov, po ktorých bude výnos z odvodu nižší, ako sa pôvodne plánovalo. Opozičné pozmeňujúce návrhy týkajúce sa dofinancovania asistentov učiteľov, zariadení sociálnych služieb, údržby a opravy ciest prvej triedy či Slovákov žijúcich v zahraničí, v pléne neprešli.

Súčasne so zlepšovaním salda verejných financií by sa pritom mal zlepšovať aj pomer verejného dlhu k hrubému domácemu produktu. Rezort financií predpokladá, že dlh verejnej správy bude postupne klesať z tohtoročných očakávaných 48,7 % HDP na budúcoročných 47,3 % až k úrovni 44,8 % v roku 2021. Úroveň dlhu by sa tak mala dostať pod spodnú hranicu sankčného pásma dlhovej brzdy a zostať by tam mala až do konca rozpočtovaného horizontu.

Ekonomike pomôžu aj automobilky

Rozpočtovým plánom výrazne napomáha pozitívny ekonomický vývoj. Samotný rozpočet je postavený na oficiálnej makroprognóze, podľa ktorej hospodárstvo Slovenska v budúcom roku porastie o 4,5 %, keď sa očakáva opätovné zrýchlenie exportu vďaka nábehu novej produkcie a zvyšovaniu výroby v automobilových závodoch. Vznikať by mali ďalšie desaťtisíce pracovných miest, miera nezamestnanosti by mala prepisovať nové historické minimá a do roku 2021 klesnúť pod 6 %. Nominálne mzdy by mali v budúcom roku rásť vyše 6-percentným tempom.

V rozpočte je pritom zahrnutá aj väčšina vládnych opatrení. Zapracovaný je aj zatiaľ návrh na zavedenie odvodu pre obchodné reťazce, ale tiež zmeny v registračných pokladniach či spotrebnej dani z minerálnych olejov. V návrhu je tiež zabezpečené krytie 10-percentného rastu miezd, ako aj ďalších dohôd týkajúcich sa zvyšovania platov vo verejnej správe.

V rozpočte sú aj ďalšie rezervy

Na krytie dopadu prípadných ďalších legislatívnych opatrení je v rozpočte zahrnutá rezerva 400 mil. eur. Zahŕňať má napríklad vplyv zavedenia bezplatného stravovania na školách, rekreačných šekov, zvýšeného vianočného príspevku, zvýšeného daňového bonusu či zníženej sadzby DPH na ubytovanie. Súčasťou návrhu sú však aj ďalšie rezervy. Pre rok 2019 sa totiž počíta s rezervou na prípadné investície a infraštruktúrne projekty. Ďalšiu rezervu na nasledujúce roky rezort financií nazval Rezerva na vývoj ekonomického cyklu a opisuje ju ako nealokované zdroje v rámci priestoru, ktorý vytvára fiškálny rámec. Ide o sumu 180 mil. eur pre rok 2020 a 500 mil. eur pre rok 2021.

Samotný štátny rozpočet na budúci rok, ktorý parlament schválil vo forme zákona, počíta s celkovými príjmami na úrovni 15,498 mld. eur, celkové výdavky by mali dosiahnuť 17,636 mld. eur a schodok štátneho rozpočtu na rok 2019 sa rozpočtuje na úrovni 2,138 mld. eur.

Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet je pre Slovensko významná chvíľa

Schválenie vyrovnaného rozpočtu je podľa premiéra Petra Pellegriniho pre Slovensko významná chvíľa. Uviedol to na tlačovom vyhlásení po schválení rozpočtu na budúci rok v parlamente. Predseda vlády zároveň poďakoval predsedom koaličných strán, že aj vďaka ich dohode mohol byť takýto návrh rozpočtu do Národnej rady SR predložený.

Rozpočet pritom podľa Pellegriniho vytvára všetky predpoklady, aby sa životná úroveň na Slovensku v budúcom roku zlepšovala. Zároveň je podľa neho potvrdením, že Slovensko si plní svoje domáce úlohy a má plne pod kontrolou svoje verejné financie. Spochybňovanie nastavených rozpočtových cieľov považuje pritom za neopodstatnené. „Ak by niekto pochyboval o tom, či ide len o sľub alebo o realitu, pripomínam, že Slovenská republika už dvakrát po sebe hospodárila lepšie, ako sa plánovalo,“ dodal s tým, že nie je vylúčené, že aj hospodárenie v budúcom roku bude napokon nie vyrovnané, ale dokonca prebytkové.

Spokojnosť so schváleným rozpočtom netajili ani predsedovia koaličných strán. „Každý z našich ministrov je spokojný,“ tvrdí predseda SNS Andrej Danko, ktorý ocenil napríklad aj vyčlenenie 50 mil. eur na podporu potravinárov pre prípad, že by z odvodu obchodných reťazcov zdroje do tejto kapitoly neprišli.

„Som rád, že tento rozpočet ráta s rezervou aj pre potravinárov a pôdohospodárov v prípade, ak by neprešiel osobitný odvod, nevidím však na to dôvod,“ povedal v stredu Danko. Ako doplnil, spolu s ďalšími zdrojmi v rozpočte pre potravinárov tak ide o najväčšiu systematickú podporu potravinárov v histórii. Rovnako si pochvaľoval zdroje na platy v rezorte obrany.

Podľa šéfa Smeru-SD Roberta Fica je rozpočet tiež dôkazom stability vládnej koalície. „Schválenie rozpočtu na rok 2019 je veľmi dôležitý nielen finančný, ale aj politický akt. Ukazuje, v akej kondícii je vládna koalícia. Sme schopní doručiť konsolidovaný rozpočet a dosiahnuť všetky vládne priority,“ tvrdí. Nastavenie rozpočtu vníma pozitívne aj predseda koaličného hnutia Most-Híd Béla Bugár. „V tomto rozpočte sú priority každého rezortu zabezpečené tak, ako sa dalo,“ dodal.

Zo schválenia historicky prvého vyrovnaného rozpočtu sa teší aj minister financií Peter Kažimír, pre ktorého to zároveň môže byť vzhľadom na jeho nomináciu na guvernéra centrálnej banky posledný rozpočet v pozícii ministra financií. Vyzdvihol zlepšujúce sa parametre verejných financií, plánované dosiahnutie strednodobého cieľa čo sa týka štrukturálneho deficitu, tri roky primárnych prebytkov či stláčanie dlhu pod sankčné pásma.

Rozpočet je pritom podľa neho výsledkom koaličných rokovaní, v ktorých často nie je samozrejmosťou brať dostatočne ohľad aj na udržateľnosť verejných financií. „Lídri pochopili a povýšili hodnotu kredibility verejných financií nad svoje záujmy. A to nie je samozrejmé,“ pochválil minister financií predsedov koaličných strán.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Obžalovaný podnikateľ Marian K. sa na pojednávaní o miliónových zmenkách nezúčastní

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X