Počet zadržaných falošných eurobankoviek vlani pre jeden mimoriadny prípad výrazne stúpol

Euro, peniaze_euro
Foto: Shutterstock

V minulom roku bolo na Slovensku zadržaných 16 294 falošných eurových bankoviek. V medziročnom porovnaní počet zadržaných falzifikátov výrazne vzrástol, keďže rok predtým to bolo ani nie 2-tisíc kusov.

Väčšinu falošných bankoviek zadržali v druhom polroku, a to až 15 688. Avšak podľa Národnej banky Slovenska (NBS) štatistiku ovplyvnil jeden mimoriadny prípad z augusta, kedy orgány činné v trestnom konaní zadržali pred uvedením do obehu 15-tisíc falošných eurobankoviek. Najväčší podiel tvorili falzifikáty nominálnej hodnoty 50 eur a 100 eur.

Falošným eurám treba venovať pozornosť

Napriek tomu, že kvalita  zadržaných falzifikátov je podľa centrálnej banky prevažne dobrá, je ich možné odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť.

Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom – pohľadom – naklonením. Kombináciou týchto krokov je možné podľa NBS spoľahlivo odhaliť falošnú bankovku.

Počet falošných euromincí sa znížil

Zároveň bolo zadržaných 1 229 falošných eurových mincí pri takmer 12-percentnom medziročnom poklese. Najväčší podiel tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote dve eurá. Všetky mince boli zadržané v obehu.

Sú to podľa národnej banky väčšinou falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát.

Pomôckou pri podozrivých minciach je magnet

Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince nominálnych hodnôt jedno euro a dve eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou.

Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri eurominciach v nominálnej hodnote dve eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska