Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poštová banka
Ilustračné foto SITA/Marián Peiger
3. 06. 2015 8:48 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Poštová banka požičala stámilióny na Cyprus

Veľké úvery Poštovej banky do raja schránok už rieši aj NBS.

Poštová banka požičala klientom na Cypre 549 mil. eur. Ako sa ďalej uvádza v stredajšom vydaní denníka SME, je to štvrtina objemu všetkých úverov, ktoré banka poskytla. Prílišnú angažovanosť Poštovej banky voči Cypru rieši už aj Národná banka Slovenska (NBS). Poštová banka nevysvetlila, prečo sa rozhodla poskytnúť taký veľký objem úverov klientom z Cypru. „Našu stratégiu poskytovania úverov pre konkurenčné prostredie nezverejňujeme,“ povedala pre denník SME hovorkyňa Poštovej banky Anna Tkáčová.

Poštová banka je piatou najväčšou bankou na Slovensku, ovláda ju skupina J&T, menší podiel v nej má aj podnikateľ Mário Hoffmann. Na slovenské pomery je podľa denníka nezvyklé, keď veľká banka požičiava stámilióny eur na Cyprus. Slovenská sporiteľňa a VÚB, čo sú dve najväčšie banky u nás, žiadne takéto pôžičky neposkytli. V Tatra banke, ktorá je treťou najväčšou, bola suma zanedbateľná, vlani išlo o 21 tis. eur.

Národná banka Slovenska upozornila, že rastúce vystavenie voči Cypru môže predstavovať možný nárast rizikovosti. V Poštovej banke už preto uskutočnila kontrolu. „Analyzujeme to, jeden dohľad už sme ukončili a momentálne prebieha druhý v banke, ktorú nemôžem menovať, aj keď každý vie, o čo ide,“ nepriamo minulý týždeň v parlamente povedal guvernér NBS Jozef Makúch.

Verejnosť sa podľa denníka SME nedozvie, ako kontrola Poštovej banky dopadla. „Výsledky hodnotenia a ďalší postup NBS sú predmetom dohľadu, ktorý je neverejný a o individuálnych údajoch bánk neinformujeme,“ vysvetlila hovorkyňa NBS Martina Solčányiová. Makúch povedal, že v rámci dohľadu riešia, komu a na čo Poštová banka toľko peňazí požičala. Priznal, že ak transakciami neprekračujú stanovené limity a banka má dostatočné krytie úverov, nemajú prečo zasahovať.

Tkáčová dodala, že banka dodržiava všetky limity majetkovej angažovanosti a pravidelne to kontroluje NBS. Poštová banka podľa denníka SME neodpovedala ani na otázku, aká časť úverov z polmiliardového balíka je nezabezpečená a aká časť je zabezpečená zmenkami či pohľadávkami. Nepovedala ani to, či úvery čerpali iba cyperské spoločnosti, alebo aj priamo Cyperčania.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video+foto: Sagan špurtoval o triumf v 10. etape Tour de France 2019 a kraľuje bodovacej súťaži Harabin si nechce prevziať cenu Homofób roka na Dúhovom pochode, nepodporí šírenie LGBT agendy Polícia stále zhromažďuje dôkazy v prípade bitky v centre Bratislavy, zrejme padnú ďalšie obvinenia Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X