Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmenáreň, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa
1. 02. 2019 8:22 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Postupne sa ochladzuje dopyt po úveroch domácnostiam

Vklady v závere roka stagnovali, keď sa zmiernil rast vkladov domácností.

Úvery súkromnému sektoru vzrástli v decembri medzimesačne o 0,1 %. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), medziročná dynamika sa výraznejšie spomalila na 9,5 %. Úvery domácnostiam naďalej nepatrne spomaľujú v súlade s predpokladmi. Úvery podnikom si podľa centrálnej banky udržiavajú naďalej pomerne silnú dynamiku, avšak v ďalšom období sa očakáva spomalenie.

Úroky stále nízke

Úvery domácnostiam spomalili medzikvartálny rast na 2,1 %. V treťom kvartáli to bolo 2,7 %. Postupne sa podľa národnej banky ochladzuje dopyt po úveroch v súlade s očakávaniami po prijatí striktnejších makroprudenciálnych opatrení. Dokumentuje to aj dotazník o vývoji ponuky a dopytu na trhu úverov, v ktorom banky vnímali v štvrtom štvrťroku nižší dopyt domácností po úverových zdrojoch. Úrokové sadzby zostávajú podľa centrálnej banky naďalej na nízkej úrovni a podporujú tak zadlžovanie domácností.

Úvery nefinančným spoločnostiam sa vyvíjali v poslednom štvrťroku priaznivo. Medzikvartálny rast sa mierne zrýchlil z 0,9 % v treťom štvrťroku na 1,8 % v poslednom štvrťroku a saturoval tak zvyšujúci sa dopyt po úverových zdrojoch zo strany firiem. Potvrdzuje to aj vnímanie bánk. Firmy čerpali najmä dlhodobé úvery, ktoré boli hlavným zdrojom rastu úverových aktivít. Naznačuje to podľa centrálnej banky, že v závere roka sa investičný dopyt pozviechal po slabšom vývoji v treťom štvrťroku.

Vklady domácností spomalili

Vklady súkromného sektora v decembri stagnovali. Medziročný rast sa zrýchlil o 0,5 percentuálneho bodu na 5,6 %. V medzikvartálnom porovnaní sa rast zmiernil z 1,3 % v treťom štvrťroku na 1 % v štvrtom kvartáli. Bolo to podľa centrálnej banky vplyvom spomalenia rastu vkladov domácností, ktoré priaznivý vývoj príjmov využili pravdepodobne viac na spotrebu ako akumuláciu vkladov v bankách. Firmám sa zvýšili vklady rovnako ako v predchádzajúcom štvrťroku o 1,2 %.

Odporúčané články

Na čo myslieť predtým, než si vezmeme úver? Úvery domácnostiam spomalili, dôvodom sú opatrenia NBS a postupné nasycovanie trhu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Štart Sagana, Vivianiho a Kruijswijka v Holandsku bol ohrozený, ich lietadlo muselo núdzovo pristáť Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X