Používanie kryptomien je v Číne zakázané, regulátori sa obávajú oslabenia kontroly finančného systému

Golden bitcoin background
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Čínska centrálna banka v piatok označila všetky transakcie bitcoinom a ďalšími virtuálnymi menami za nelegálne, čím zintenzívnila kampaň zameranú na zablokovanie používania digitálnych mien. Čínske banky majú zakázané používať kryptomeny už od roku 2013.

To, že vláda zákaz aktualizuje, odzrkadľuje obavy čínskych úradov, že ťažba kryptomien a obchodovanie s nimi v krajine pravdepodobne stále pokračuje alebo, že štátny finančný systém by mohol byť aj nepriamo vystavený rizikám.

Podľa piatkového oznámenia bitcoin, ethereum a ďalšie digitálne meny narúšajú finančný systém a využívajú sa pri praní špinavých peňazí a inej kriminalite. „Všetky transakcie virtuálnymi menami sú nelegálnymi finančnými aktivitami a sú prísne zakázané,“ uviedla čínska centrálna banka na svojej internetovej stránke.

Podporovatelia digitálnych mien tvrdia, že umožňujú anonymitu a flexibilitu, ale čínski regulátori sa obávajú, že by mohli oslabiť kontrolu finančného systému krajiny vládnucou komunistickou stranou. Podľa regulačných úradov Číny by kryptomeny mohli skrývať kriminálnu aktivitu. Čínska centrálna banka vyvíja elektronickú verziu národnej meny jüan pre bezhotovostné transakcie, ktoré však Peking môže vystopovať a kontrolovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom