Pozastavenie skúšok finančných agentov už prináša aj finančné straty

Biznis; ekonomika; práca, graf, dokumenty

Pozastavenie osobných skúšok v oblasti finančného poradenstva a sprostredkovania Národnou bankou Slovenska už prináša aj finančné straty. Ako informovala Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov, len v marci bude strata z tržieb najmenej 15-tisíc eur. Ak by sa skúšky neuskutočnili ani v apríli, bola by to strata z tržieb 20-tisíc eur. Ako doplnila generálna tajomníčka asociácie Darina Huttová, do pozastavenia vykonávali týždenne približne 250 odborných skúšok.

Rozhodnutie Národnej banky Slovenska je však podľa asociácie nevyhnutné vzhľadom na ochranu zdravia obyvateľstva. Ako uviedla Huttová, regulátor poskytol výnimky pre súčasných agentov, aby mohli odborné skúšky splniť v lehote po opätovnom spustení preskúšavania, aj keď táto lehota je nateraz neznáma. „Pozastavili sa však nábory nováčikov, pretože bez odbornej skúšky nemôžu začať podnikať vo finančnom sprostredkovaní,“ informovala Huttová.

Bez skúšok vyššieho stupňa odbornej spôsobilosti napríklad nie je možné ani menovať nových odborných garantov, resp. meniť štatutárnych zástupcov zodpovedných za finančné sprostredkovanie. „Je potrebné vyčkať do času, kým Národná banka Slovenska nerozhodne o vyhlásení nových termínov skúšok. Podporili by sme ich začatie v apríli, pričom je možné limitovať počet účastníkov a podmienky účasti s dodržaním nosenia rúšok, použitia rukavíc a dezinfekcie prostriedkov pre výkon elektronickej formy skúšok,“ dodala Huttová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AFISPNBS Národná banka Slovenska