Prečo držia Slováci väčšinu vkladov na bežných účtoch? Na termínovaných vkladoch množstvo peňazí klesá

Peniaze euro mince
Foto: Ilustračné, Bigstockphoto

Objem vkladov Slovákov na bežných účtoch za posledné tri roky kontinuálne rastie. Aktuálne podľa vyjadrení 365.bank predstavuje v priemere 6-tisíc eur na jedného dospelého obyvateľa.

Naopak, na termínovaných vkladoch množstvo peňazí z roka na rok klesá. Po prepočte tu držia Slováci v súčasnosti v priemere necelých 1 900 eur.

Termínované vklady si pohoršili

Podľa dát Národnej banky Slovenska bol ku koncu marca objem vkladov obyvateľstva 42,58 mld. eur. Na bežných účtoch s nulovým úročením ľudia držali až 26,43 mld. eur, čo predstavovalo 62 % z celkových vkladov obyvateľstva v bankách.

V prípade prostriedkov na bežných účtoch ide pritom o medziročný nárast o 8 %. Naopak, čo sa týka termínovaných vkladov, objem úspor na tomto type produktu bol v rovnakom období nižší ako vlani o takmer 11 %.

Uprednostnenie likvidnejšej formy peňazí

Nožnice sa pritom roztvárali aj počas posledných dvoch pandemických rokov. V roku 2021 narástol objem prostriedkov na bežných účtoch medziročne o 14 %, pričom takúto tendenciu si zachoval aj rok predtým, kedy narástol o 17 %. Naopak, čo sa týka termínovaných vkladov, objem úspor na tomto type produktu sa v minulom roku znížil o viac než 8 % a rok predtým o 7 %.

Jedným z dôvodov, prečo Slováci držali najviac úspor na bežných účtoch, je podľa PR manažérky 365.bank Lindy Valko Gálikovej aj fakt, že v porovnaní s vkladmi s viazanosťou uprednostnili likvidnejšiu formu peňazí, keďže úroky sa rovnako v oboch prípadoch pohybovali okolo nuly.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Linda Valko Gáliková
Firmy a inštitúcie 365 bankNárodná banka Slovenska