Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmluva podpis dokumenty
Ilustračné foto. pixabay.com
6. 09. 2019 12:15 PoisťovneSlovensko od voFinanciach.skSITA

Predčasné zrušenie životného poistenia je nevýhodné, lepším riešením je úprava existujúcej zmluvy

Nie je dobré rušiť životnú poistku za každú cenu. Predčasné zrušenie životného poistenia je totiž podľa Ivety Hudákovej z portálu Finančný kompas nevýhodné. Tento názor zastáva aj Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov. Výhodnejšie je podľa sprostredkovateľov zmluvu upraviť, resp. sa pripoistiť. Predčasné zrušenie životného poistenia predstavuje podľa Hudákovej nielen zrušenie poistnej ochrany, ale aj nemalú finančnú stratu.

„Väčšina poisťovní pri zrušení poistenia do troch rokov totiž nevypláca žiadne peniaze,“ informovala Hudáková. Preto ako výhodnejšie riešenie vidí úpravu zmluvy. Životné poistenie má byť podľa nej nastavené tak, aby v prípade vážnej udalosti ako úraz, smrť alebo invalidita, adekvátne nahradilo človeku alebo rodine ušlý príjem.

Zvážte podmienky

Ak sa klientovi nastavenie poistky nepáči a od jej uzavretia už prešlo niekoľko rokov, mal by podľa sprostredkovateľskej asociácie zvážiť podmienky na trhu. Poisťovňa garantuje zhodnocovanie finančných prostriedkov klientov technickou úrokovou mierou, ktorá je aktuálne nižšia, než bola pri starších poistných zmluvách. Ak aj tak klient chce zrušiť poistku a nahradiť ju novou, mal by tak urobiť podľa asociácie až vtedy, keď mu už bude platiť nová.

Pred podpisom zmluvy životného poistenia by mal finančný agent so záujemcom o poistenie urobiť podľa NN Životnej poisťovne analýzu jeho potrieb. Klient by mal mať možnosť preštudovať si poistné podmienky a konkrétny návrh poistenia v pokoji doma bez časového nátlaku. Poistnú zmluvu na prvom stretnutí nepodpisujte, radí NN Životná poisťovňa.

Možností zániku je viacero

Ak sa predsa len klient rozhodne, že chce zrušiť poistku, poistenie môže podľa Hudákovej zaniknúť viacerými spôsobmi. Napríklad odstúpením od poistnej zmluvy, výpoveďou do dvoch mesiacov od uzavretia poistenia s 8-dennou výpovednou lehotou, šesť týždňov pred koncom poistného obdobia alebo dohodou.

Poistnú zmluvu môže vypovedať len poistník, prípadne ním poverená osoba, ktorej bola udelená plná moc. Výpoveď poistnej zmluvy je potrebné odovzdať príslušnej poisťovni v písomnej forme, a to buď doporučenou poštou alebo osobne na ktorejkoľvek pobočke poisťovne. Niektoré poisťovne vyžadujú úradne overený podpis klienta a aj čísla účtu, ak poistník žiada o zaslanie odkupnej hodnoty na účet.

K téme

PORADŇA: Aký je rozdiel medzi PZP a havarijným poistením? Lekár na telefóne k životnému poisteniu nie je už ničím nezvyčajným

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X