Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte
18. 07. 2019 10:09 InvestovanieSlovensko od voFinanciach.skSITA

Pri investovaní je potrebné myslieť aj na poplatky

Omnoho významnejší vplyv na celkovú výnosnosť investície majú priebežné poplatky.

Zhodnotenie peňazí pri investovaní ovplyvňujú poplatky aj dane. Za služby privátneho bankovníctva klient podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Across Private Investments Maroša Ďurika platí, aj keď jeho peniaze nezarábajú. Priame poplatky sú za vedenie účtu, či evidenciu cenných papierov.

Potom sú tzv. neviditeľné poplatky, ktoré klient priamo neplatí, avšak znižujú výkonnosť jeho investície. Medzi takéto poplatky patria správcovské, depozitárske a transakčné poplatky v podielových fondoch, ale aj vnútorné poplatky v investičných certifikátoch a podobných produktoch.

Dôležité je čítať dokumenty

Pri investovaní sú síce vstupné poplatky podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika dôležité, ale omnoho významnejší vplyv na celkovú výnosnosť investície majú priebežné poplatky. Do nich sa započítavajú napríklad správcovské poplatky a podobne. „Preto je mimoriadne dôležité si pozrieť v dokumentoch k fondu alebo nechať si odborníkom vysvetliť práve tieto priebežné poplatky,“ povedal pre agentúru SITA Búlik.

„Je logické, že ak si privátne bankovníctvo „potichu“ účtuje napríklad 2,5 % ročne z aktív klienta, môže si pokojne dovoliť nulové alebo minimálne vstupné poplatky,“ poznamenal Ďurik. Ak sa klient rozhoduje o investícii na základe poplatkov, nemal by si podľa neho porovnávať len vstupné poplatky. „Finančné inštitúcie sú zväčša veľmi vynaliezavé v tom, ako „skasnúť“ klienta tak, aby to nezbadal,“ povedal Ďurik.

Drahé slovenské fondy

Negatívom podľa Búlika je, že viacero slovenských fondov má výrazne vyššie poplatky ako zahraničné fondy, do ktorých však môžu Slováci investovať rovnako jednoducho, ako do tých tuzemských. Je dobré si pri fondoch podľa Búlika aj všímať, či majú zadefinovaný výkonnostný poplatok. „To by znamenalo, že ak by fond dosiahol predom definovaný výsledok, z výnosu by boli strhnuté ďalšie peniaze práve vo forme výkonnostného poplatku. Ideálne je preto si zvoliť fondy, ktoré takýto poplatok neobsahujú,“ povedal Búlik.

Budúci investori by si podľa analytika OVB mali dať pozor aj vtedy, ak sú im ponúkané nulové vstupné poplatky. Často to znamená, že taká investícia má v sebe výstupné poplatky, ktoré by sa však strhli len ak by investor vybral svoje peniaze do zhruba troch až piatich rokov od začiatku investície. „Najväčší vplyv na výnos, najmä dlhodobejších investícií, teda na obdobie päť a viac rokov, majú priebežné poplatky,“ dodal Búlik.

Odporúčané články

Realitná bublina pravdepodobne nepraskne tak skoro PORADŇA: Sporenie je dôležité. Ako správne sporiť a koľko si odkladať?

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X