Priemerná výška dlhu Slovákov rastie, podľa firmy Kruk je najviac dlžníkov z Košického kraja

Dlhy nezamestnanost
Foto: ilustračné, Thinkstock

Priemerná výška dlhu slovenských dlžníkov v tomto roku dosahuje 2 600 eur, zatiaľ čo v roku 2020 bola 2 500 eur. Vyplýva to z pravidelných analýz spoločnosti Kruk.

Stále podľa vyjadrení firmy platí, že častejšie a viac si požičiavajú muži. Je to 58 % dlžníkov s priemerným dlhom takmer 2 900 eur.

Najviac dlžníkov pochádza z Košického kraja, kde býva viac ako 16 % slovenských dlžníkov s priemerným dlhom 2 400 eur. V priemere najvyššie záväzky majú dlžníci z Bratislavy, a to 3 300 eur, ktorí tvoria 10 % všetkých dlžníkov v SR.

„Mimoriadne opatrenia v minulom i tomto roku sa dotkli všetkých Slovákov. Mnohým z nich sa znížili alebo vypadli príjmy, a to sa prejavilo na schopnosti splácať dlhy,“ poznamenala generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová. Základom je podľa nej vždy komunikovať s veriteľom a realistický pohľad na vlastné finančné možnosti.

Veľa ľudí podľa Palendalovej netuší, či sa proti nim vedú exekúcie a koľko ich prípadne je. Príčinou dlhovej pasce nemusí byť podľa nej nezodpovedné správanie sa spojené s nízkou finančnou gramotnosťou. Môže to byť aj komplikovaná životná situácia, napríklad strata zamestnania, strata partnera či dlhodobé ochorenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslava Palendalová
Firmy a inštitúcie Kruk