Prima banka vlani s poklesom zisku o takmer 23 %

Pobočka Prima banka
Ilustračné foto Prima banka

Prima banka Slovensko dosiahla v minulom roku zisk 17,1 mil. eur, čo je v medziročnom porovnaní pokles o 22,5 %. Medziročný pokles bol podľa vyjadrení spoločnosti ovplyvnený okrem iného aj mimoriadnymi položkami v roku 2018. Avšak v rámci v novej obchodnej produkcie sa banke darilo. Zvýšila úvery a vzrástol aj počet nových aktívnych klientov.

Uplynulý rok bol z pohľadu trhu, legislatívnych opatrení, ako aj z pohľadu konkurenčného boja podľa vyjadrení spoločnosti jeden z najťažších. Napriek tomu sa Prima banke v tomto prostredí darilo rásť a zaznamenať historicky najúspešnejší rok, a to predovšetkým vďaka silnému rastu v retailových úveroch. Ich celkový objem banka v medziročnom porovnaní zvýšila o 17,3 % na 2,8 mld. eur. V dynamickom retailovom raste jej pomáhali najmä hypotéky, ktorých objem banka v medziročnom porovnaní zvýšila o 20 % na 2,6 mld. eur. Celkový objem úverov banka medziročne zvýšila o 11,1 % na 3,6 mld. eur.

Prima banka rástla aj v počte nových a aktívnych klientov, čo sa odrazilo aj v medziročnom raste zostatkov na bežných účtoch o 14 %. Celkové retailové vklady v medziročnom porovnaní zvýšila spoločnosť o 7,6 % na 2,4 mld. eur. Celkový objem vkladov narástol medziročne o 5,3 % na 3,3 mld. eur.

Za silným biznisovým rastom Prima banky stojí aj široká predajná sieť v podobe 121 pobočiek a 312 bankomatov, ktoré majú klienti k dispozícii vo všetkých 79 okresoch Slovenska. Prima banka si podľa jej vyjadrení v tejto oblasti stále udržiava svoje silné postavenie a dnes je bankou s treťou najväčšou sieťou pobočiek a bankomatov a zároveň jedinou bankou s pobočkami v každom jednom zo 79 okresov Slovenska.

Kľúčové údaje

• medziročný nárast objemu úverov o 11,1 % na 3 608 mil. €
• medziročný nárast objemu retailových úverov o 17,3 % na 2 812 mil. €
• medziročný nárast vkladov o 5,3 % na 3 251 mil. €
• medziročný nárast retailových vkladov o 7,6 % na 2 357 mil. €
• silná kapitálová primeranosť 18,1 %, kapitál Tier-I na úrovni 16,9 %
• medziročný pokles hospodárskeho výsledku o 22,5 % % z 22 mil. € na 17,1 mil. €

O spoločnosti

Prima banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993 a v rámci doterajšieho fungovania spoločnosti je to už jej tretí názov. V máji 2000 sa majoritným akcionárom, v tom čase Prvej komunálnej banky, stala finančná skupina Dexia. Pod názvom Prvá komunálna banka vystupovala do konca septembra 2003, následne sa zmenila na Dexia banku Slovensko. Skupina Dexia v závere roka 2010 predala svoj podiel investičnej skupine Penta. Od januára 2012 sa Dexia banka zmenila na Prima banku. So Sberbank Slovensko sa Prima banka zlúčila 1. augusta 2017.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Prima banka