Primátori diskutovali s Matovičom, daňová reforma vyvoláva znepokojenie a množstvo otázok

MF SR: Daňová revolúcia
Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič. Foto: SITA/Branislav Bibel

Únia miest Slovenska (ÚMS) v utorok diskutovala s ministrom financií Igorom Matovičom o predstavení návrhu daňovej reformy. Návrh daňovej reformy z dielne Ministerstva financií SR (MF SR) vyvolal u zástupcov miest znepokojenie a množstvo otázok.

„Mimoriadny snem ÚMS navrhol ministrovi pokračovať v diskusii o detailoch daňovej reformy a o úpravách vo financovaní územnej samosprávy na expertnej úrovni,“ uviedla hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. ÚMS nespochybňuje nevyhnutnosť zjednodušenia daňového systému.

Vítajú Matovičovu ochotu k rokovaniam

„Vnímame, že toto je jedna z najviac očakávaných reforiem. Pripomíname však, že súčasťou programového vyhlásenia vlády SR je aj zámer prehodnotenia súčasného systému financovania územnej samosprávy, vrátane dostatočnosti jej zdrojov,“ upozornila ÚMS s tým, že pre mestá ide o jednu z kľúčových reforiem, ktorá bude mať priamy vplyv na fungovanie samospráv a kvalitu života obyvateľov slovenských miest.

ÚMS víta reakciu ministra financií, ktorý je po utorkovej diskusii pripravený rokovať aj na expertnej úrovni zástupcov MF SR a ÚMS. Cieľom týchto rokovaní, ktoré budú prebiehať v prvej polovici budúceho roka, má byť odborná diskusia založená na dátach a faktoch. Výsledkom by mala byť jasná, zrozumiteľná a ucelená predstava, ako má daňová reforma vyzerať.

Samosprávy by mali dať len zlomok peňazí

„Mimoriadny snem ÚMS dnes (v utorok 12. decembra, pozn. redakcie) schválil vytvorenie expertného tímu pre diskusiu o návrhu nového rozdelenia výnosu dane z príjmu fyzických osôb a financovania samosprávy v súvislosti s navrhovanou daňovou reformou ministra financií SR. Chceme využiť možnosť rokovať, diskutovať a hľadať spoločné riešenie,“ uviedol prezident ÚMS Richard Rybníček.

„Veľmi rád som sa zúčastnil konštruktívnej debaty so zástupcami Únie miest. Prítomné primátorky a primátorov som uistil, že plánované spolufinancovanie reformy rodinnej politiky zo strany samospráv bude len zlomkom z 1,2 miliardy eur, ktoré po reforme skončia v rodinách s deťmi, ktorí sú občanmi samotných samospráv. Zároveň platí, že prípadná spoluúčasť samospráv bude len zníženie výrazného rastu príjmov samospráv z podielových daní v budúcich rokoch,“ skonštatoval minister financií Igor Matovič.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela PiršelováIgor MatovičRichard Rybníček
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRÚnia miest a obcí Slovenska (ÚMS)