Projekt ministra Tomáša pre opatrovateľskú službu neprinesie podľa kresťanských demokratov systémové riešenie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 13. schôdze
Zľava: Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč počas tlačovej konferencie v rámci výjazdového rokovania 13. schôdze vlády SR v priestoroch Obecného úradu v Kamenici nad Cirochou (okres Humenné). Kamenica nad Cirochou, 23. január 2024. Foto: SITA/Ivan Kriššák
Tento článok pre vás načítala AI.

KDH tvrdí, že projekt v terénnej opatrovateľskej službe, ktorý v stredu oznámil minister práce Erik Tomáš, nie je nový, ale obnovujúci sa desiatky rokov a neprinesie žiadny systémový pokrok v tejto oblasti. Kresťanskí demokrati už dlhodobo upozorňovali na to, že v terénnej opatrovateľskej službe je potrebné urobiť zásadné zmeny a zlepšiť jej dostupnosť pre všetkých občanov.

Problém nájsť opatrovateľa

„Viac ako polovica ľudí na Slovensku, ktorí potrebujú opatrovateľa ho majú problém nájsť a riešenie, ktoré predstavil minister práce Erik Tomáš tento problém zďaleka nerieši. Riešenie predsa nemôže byť spustenie ďalšieho projektu financovaného rovnako z Európskeho sociálneho fondu, pretože tento má opäť obmedzené trvanie a po jeho ukončení ostanú odkázaní ľudia bez opatery a opatrovatelia prídu o prácu,“ upozorňuje predsedníčka poslaneckého klubu KDH a expertka na sociálnu oblasť Martina Holečková.

Terénnu opatrovateľskú službu v súčasnosti poskytuje len 17 percent obcí a neposkytuje ju 2400 obcí z 2890. Štát musí začať aktívne pracovať na tom, aby sa mal kto o našich blízkych postarať. Podľa poslankyne KDH Andrey Turčanovej chýba v celom v poskytovaní terénnej opatrovateľskej služby systémovosť a kontinuita.

Spoliehame sa na eurofondy

„Celé desaťročia sa spoliehame len na eurofondy, ale pritom ide o starostlivosť o našich seniorov, ktorí nefungujú len na dvojročné obdobia tak ako sú výzvy z eurofondov. Zo zákona by mala každá obec poskytovať terénnu opatrovateľskú službu, no realita je taká, že ju neposkytuje viac ako 80 percent obcí. Z peňazí, ktoré dnes majú obce totiž nie je možné túto službu poskytovať, a preto tu musí pomôcť obciam vláda, čo sa momentálne nedeje,“ vysvetľuje Turčanová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Holečková dodáva, že s terénnou opatrovateľskou službou pomáhajú samosprávam práve neverejní poskytovatelia. „Pre nich sú prestávky medzi projektmi likvidačné. Neverejným poskytovateľom by v súčasnej situácii pomohlo, aby štát odsúhlasil odklad odvodov alebo ich vykrytie zo štátneho rozpočtu.“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea TurčanováErik TomášMartina Holečková
Firmy a inštitúcie ESF Európsky sociálny fondKDH Kresťanskodemokratické hnutieMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR