Prvá stavebná sporiteľňa s poklesom zisku o 46 %

stavebné sporenie, peniaze
Foto: ilustračné Gettyimages.com

Deväťmesačný zisk Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) sa prepadol takmer o polovicu. Ako vyplýva z účtovnej závierky, kým ku koncu septembra minulého roka to bol zisk 12,1 mil. eur, tak v tomto roku je to suma 6,5 mil. eur. Pred zabezpečením rizík pritom banka ešte evidovala medziročný rast ziskovosti. Avšak spoločnosť vykázala vyššiu tvorbu opravných položiek k úverom. Celkový stav úverov, ako aj vkladov zaznamenal taktiež pokles.

Klesol aj počet nových zmlúv

Počet nových uzatvorených zmlúv najväčšej stavebnej sporiteľne na slovenskom trhu v deviatich mesiacoch medziročne poklesol o 60 % na 38 507 zmlúv. Koronakríza podľa vyjadrení firmy intenzívne zasiahla do vnímania ľudí o financiách, čo sa odrazilo aj na výsledkoch za uplynulých deväť mesiacov. Objem cieľových súm na deväťmesačných zmluvách sa znížil o 40 % na 927,24 mil. eur. Klesol aj objem nových úverov, a to o 14 % na 272,67 mil. eur.

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda zhruba 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PSS Prvá stavebná sporiteľňa