Rozpočet bez dodatočných zmien prekračuje výdavkové limity, výrazne tak podľa RRZ zhoršuje udržateľnosť verejných financií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rozpočet, peniaze, Slovensko, eurá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Rozpočet bez dodatočných zmien podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) prekračuje výdavkové limity a výrazne tak zhoršuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Rada 15. decembra v zmysle definovaných povinností predložila do parlamentu limity verejných výdavkov na roky 2024 až 2027, ktoré by po schválení nahradili doteraz platné limity z februára 2023.

Vplyvy legislatívnych opatrení

Predložené limity odrážajú stav legislatívy na začiatku volebného obdobia v čase schvaľovania programového vyhlásenia vlády a vyslovenia dôvery vláde.

Po schválení limitov v parlamente môže vláda požiadať RRZ o ich aktualizáciu tak, aby odrážali vplyvy legislatívnych opatrení schválených na aktuálnom zasadnutí parlamentu, a ktoré sú aj zahrnuté do návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2024 až 2026.

Rada je následne pripravená bezodkladne predložiť aktualizáciu limitu tak, aby odzrkadľoval schválené legislatívne zmeny v parlamente s vplyvom na príjmy verejnej správy, resp. dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Rozpočet prekračuje v roku 2024 limit výdavkov ku dňu prijatia programového vyhlásenia vlády o 2,3 mld. eur a v ďalších rokoch tento rozdiel narastá.

Schválený rozpočet a opatrenia vlády

Opatrenia vlády na strane trvalých príjmov prijatých na aktuálnej schôdzi parlamentu umožňujú vláde vyššie trvalé výdavky o 0,6 mld. eur v roku 2024, čo podľa rady znamená, že výdavky rozpočtu sú v porovnaní s predpokladaným aktualizovaným limitom stále vyššie o odhadovaných takmer 1,7 mld. eur.

Schválený rozpočet tak bez dodatočných zmien nie je podľa rozpočtovej rady v súlade s platnými limitmi výdavkov z 1. februára 2023, limitmi nových výdavkov predložených 15. decembra 2023 do parlamentu, ani predbežne aktualizovanými limitmi výdavkov po zohľadnení trvalého dopadu prijatých opatrení v parlamente.

Znamená to tiež, že rozpočet aj po zohľadnení už prijatých príjmových legislatívnych opatrení zhoršuje dlhodobú udržateľnosť hospodárenia Slovenska o 0,8 % HDP, bez zohľadnenia 2. piliera, čo je podľa RRZ v rozpore s požiadavkou limitov verejných výdavkov, teda ročného zlepšovania udržateľnosti o 0,5 % HDP. Existuje podľa rady obava z toho, či nevzniká neistota ohľadom jeho súladu s ústavnými pravidlami rozpočtovej zodpovednosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť