Ruský rubeľ sa pod tlakom nových amerických sankcií prepadol na takmer dvojročné dno

Rubeľ, Rusko
Ilustračné foto pixabay.com

Spojené štáty uvalili na Rusko sankcie za použitie nervovoparalytickej látky s cieľom zabiť bývalého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru vo Veľkej Británii.

Kurz ruského rubľa voči americkému doláru sa vo štvrtok prepadol najnižšie od novembra 2016. Devízový trh tým reaguje na nové sankcie, ktoré uvalili USA na Rusko za použitie nervovoparalytickej látky s cieľom zabiť bývalého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru vo Veľkej Británii.

Na moskovskej burze sa dolár predával za 66,7 RUB, kým ešte v utorok bol kurz rubľa voči doláru na úrovni 63,4 RUB/USD. Oproti rubľu posilnila aj spoločná európska mena, a to na 76,8 RUB/EUR. Ako ďalej informuje portál bbc.com, pod tlakom sú aj popredné ruské firmy ako Aeroflot, Rusal a Sberbank, ktorých akcie na moskovskej burze čelili prepadu o niekoľko percentuálnych bodov.

Británia viní z útoku Rusko

Bývalý ruský agent Skripaľ a jeho dcéra Julija prežili v marci útok nervovoparalytickou látkou novičok v anglickom meste Salisbury. Británia viní z útoku Rusko, ktoré to vehementne odmieta. Americké ministerstvo zahraničných prijalo argumenty britskej strany a v stredu oznámilo, že Rusko potrestá za použitie chemických zbraní a porušenie medzinárodného práva.

Nové americké sankcie sa týkajú exportu elektronických komponentov a iných technológií s možnosťou využitia vo vojenskom priemysle. Ruským subjektom sa ďalej sťažuje už i tak obmedzený prístup k finančným službám v USA. Nové sankcie podľa amerického rezortu zahraničia vstúpia do platnosti 22. augusta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom