Schodok štátneho rozpočtu sa v marci oproti februáru zdvojnásobil

Kalkulačka, mince, peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Schodok štátneho rozpočtu sa v marci oproti februáru viac ako zdvojnásobil. Ku koncu marca totiž rezort financií evidoval hotovostný deficit štátneho rozpočtu na úrovni 1,546 mld. eur, čo znamenalo medzimesačný nárast o vyše 114 %. Medziročne sa schodok štátneho rozpočtu prehĺbil o tretinu. Celkové príjmy štátneho rozpočtu sa zatiaľ držali v 4,2-percentnom medziročnom raste a dosiahli ku koncu marca 3,207 mld. eur. Výdavky štátneho rozpočtu v prvom štvrťroku tohto roka stúpli o 12 % na 4,753 mld. eur. Na celý rok 2020 sa pritom rozpočtujú výdavky v objeme 18,561 mld. eur, príjmy na úrovni 15,793 mld. eur a celkový deficit štátneho rozpočtu by tak mal dosiahnuť 2,768 mld. eur.

Na strane príjmov rezort financií eviduje stále mierny medziročný rast daňových príjmov, ktoré oproti prvému štvrťroku vlaňajška stúpli o 1,8 % na 2,795 mld. eur. Pozitívny vývoj sa zaznamenal pri dani z pridanej hodnoty vo výške 92,6 mil. eur, pri iných daniach na tovary a služby vo výške 15,3 mil. eur, pri spotrebných daniach vo výške 8,5 mil. eur a pri dani vyberanej zrážkou vo výške 5,9 mil. eur. Naopak klesol výnos pri dani z príjmov fyzických osôb o 39,3 mil. eur, pri dani z príjmov právnických osôb o 31,4 mil. eur a pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti o 3 mil. eur. Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií, vrátane sankcií, zaznamenal štát nárast necelý milión eur.

Príjmy z EÚ stúpli

Pozitívny vývoj sa zaznamenal aj v príjmoch z Európskej únie, ktoré medziročne vzrástli o viac ako desatinu na 196,2 mil. eur. Príjmy štátneho rozpočtu z dividend sú zatiaľ prakticky na nule, tradične sú však realizované najmä v druhej polovici roka. Ostatné príjmy štátneho rozpočtu vzrástli až o 41 % na 215,7 mil. eur. Podľa ministerstva financií ide najmä o medziročný nárast iných nedaňových príjmov o 47,7 mil. eur, administratívnych poplatkov o 11,7 mil. eur, kapitálových príjmov o 3,3 mil. eur a úrokov o 0,4 mil. eur. Príjmy z prenájmu majetku sú medziročne nižšie o 0,3 mil. eur.

V rámci celkových výdavkov podstatnú časť tvorí kategória ďalších výdavkov štátneho rozpočtu zahŕňajúca aj financovanie bežného chodu štátnych úradov. Tie medziročne vzrástli o takmer 15 % na 3,704 mld. eur. Výdavky na obsluhu štátneho dlhu naopak medziročne klesli o 12,6 % na bezmála 394 mil. eur a odvod do rozpočtu Európskej únie sa znížil o viac ako 14 % na 259,4 mil. eur. Na druhej strane výdavky štátneho rozpočtu súvisiace s čerpaním eurofondov stúpli o 30,3 % na 294 mil. eur, s čím súvisí nárast výdavkov na spolufinancovanie o 47,7 % na 49 mil. eur. Transfer Sociálnej poisťovni dosiahol vyše 52 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR