Silná tvorba pracovných miest posunula akciový trh USA nahor

Obchodovanie
Foto: AP Photo/Richard Drew/SITA

Prekvapujúco silná tvorba nových pracovných miest v ekonomike USA posunula americký akciový trh nahor. Priemyselný index Dow Jones v piatok stúpol o vyše 300 bodov. Americké ministerstvo práce informovalo, že zamestnávatelia v novembri prijali 266 tisíc nových pracovníkov a nezamestnanosť v krajine klesla na 50-ročné minimum.

Investorov povzbudilo aj to, že Peking v piatok oznámil zrušenie sankčných ciel na americkú sóju a bravčové mäso, keďže pokračujú rokovania o obchodnej dohode medzi USA a Čínou.

Darilo sa aj menším firmám

Index S&P 500 stúpol o 0,9 percenta na 3 145,91 bodu a za celý týždeň si prilepšil o 0,2 percenta. Index sa tak nachádza iba 0,3 percenta od svojho historického maxima, ktoré dosiahol 27. novembra. Dow Jones posilnil o 1,2 percenta na 28 015,06 bodu, technologický Nasdaq vzrástol o 1 percento na 8 656,53 bodu a index menších spoločností Russell 2000 si prilepšil o 1,2 percenta na 1 633,84 bodu.

K piatkovému rastu amerického akciového trhu prispeli zisky technologického sektora. Spoločnosť Micron Technology si pripísala 2,8 percenta. Rástli aj akcie bánk, keďže správa o dobrej tvorbe pracovných miest nahor posunula výnosy z dlhopisov. Výnosy z desaťročných amerických dlhopisov sa zvýšili na 1,84 percenta zo štvrtkovej úrovne 1,79 percenta a napríklad hodnota akcií banky JPMorgan Chase stúpla o 1,5 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie JPMorgan ChaseMicron Technology