Silná tvorba pracovných miest posunula akciový trh USA nahor

Forex, graf, obchodovanie
Ilustračné foto. pixabay.com

Index S&P 500 si v piatok pripísal 1 %, priemyselný Dow Jones posilnil o 0,7 %, technologický Nasdaq vzrástol o 1,6 % a index menších firiem Russell 2000 stúpol o 2 %.

Pozitívna správa o tvorbe nových pracovných miest v USA a zisky firiem posunuli americký akciový trh v závere týždňa vyššie, pričom technologický index Nasdaq uzavrel na historickom maxime. Správa o tvorbe pracovných pozícii ukázala, že ich v apríli v americkom hospodárstve pribudlo viac, ako ekonómia predpovedali a nezamestnanosť klesla najnižšie za päť desaťročí.

Rastu trhu pomohli predovšetkým akcie technologických spoločností a firiem orientovaných na spotrebiteľov. Spoločnosti v sektoroch telekomunikácií, priemyslu, finančníctva a zdravotnej starostlivosti tiež výrazne posilnili. Akcie spoločnosti United States Steel stúpli až o 17,3 percenta, keďže výrazný rast tržieb firmy pomohol posunúť jej zisk vysoko nad očakávania trhu. Výrazne posilnil aj výrobca energetických nápojov Monster Beverage, a to o 8,8 percenta v reakcii na to, že ziskom za prvý kvartál prekonal prognózy analytikov.

Index S&P 500 si pripísal 1 percento a uzavrel na úrovni 2 945,64 bodu, priemyselný index Dow Jones posilnil o 0,7 percenta na 26 504,95 bodu a technologický Nasdaq vzrástol o 1,6 percenta na hodnotu 8 164 bodov. Akcie malých firiem vzrástli viac ako zvyšok trhu, čo sa považuje za dobrý znak signalizujúci, že investori sú ochotní viac riskovať. Index menších spoločností Russell 2000 stúpol o 2 percentá na 1 614,02 bodu. Index S&P 500 oproti začiatku roka vzrástol už o 17,5 percenta, ale najviac sa darí technologickému indexu Nasdaq, ktorý od začiatku roka posilnil o 23 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom