Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, mince
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračný obrázok. pixabay.com
31. 01. 2019 8:58 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Skupina EIB poskytla vlani na Slovensku 631 mil. eur

V porovnaní s podporou EIB na Slovensku v roku 2017 to predstavuje nárast o 93 %.

Skupina Európskej investičnej banky (EIB), ktorá pozostáva z banky a Európskeho investičného fondu (EIF), poskytla vlani na Slovensku 631 mil. eur vo forme pôžičiek, záruk a vlastného imania. V porovnaní s podporou EIB na Slovensku v roku 2017 to predstavuje nárast o 93 %. „Podarilo sa nám navýšiť financovanie o takmer sto percent,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák.

EIF vyčlenil 14,4 mil. eur na tri operácie, ktoré mobilizujú 71 mil. eur. Časť financovania skupiny EIB bola v rámci investičného plánu pre Európu, tzv. Junckerovho plánu. Už od jeho vzniku od roku 2015 EIB poskytuje pôžičky zaručené Európskym fondom pre strategické investície (EFSI) a zároveň poskytuje aj poradenstvo prostredníctvom Európskeho centra investičného poradenstva (EIAH). Doteraz skupina EIB schválila na Slovensku projekty využívajúce záruky EFSI v hodnote 537 mil. eur.

Podpora smerovala hlavne do dopravy

Vlani podpora EIB smerovala najmä do oblasti dopravy, a to v sume 320 mil. eur. EIB je podľa Hudáka dlhodobým partnerom slovenských podnikov. Minulý rok sa poskytovanie pôžičiek banky určených pre podniky zameriavalo najmä na odvetvie energetiky. Banka poskytla pôžičku vo výške 60 mil. eur Slovenským elektrárňam, a to na podporu zvýšenia jadrovej bezpečnosti v jadrových elektrárňach. Tieto investície umožnili podľa Hudáka Slovenským elektrárňam plnenie svojich záväzkov vyplývajúcich z právnych predpisov EÚ a vnútroštátnych právnych predpisov a podporili bezpečnú prevádzku nízkouhlíkovej výroby elektrickej energie.

Banka v minulom roku poskytla aj pôžičku vo výške 60 mil. eur slovenskej plynárenskej spoločnosti SPP – distribúcia, a to na financovanie jej štvorročného investičného programu. Zahŕňa podľa Hudáka najmä výmenu starých plynovodných potrubí prevádzkovaných pod rôznymi tlakmi, obnovu regulačných staníc a aktualizáciu kľúčových informačných systémov a meracích zariadení v rôznych častiach Slovenska.

Malé a stredné podniky Európska investičná banka v spolupráci s partnerskými bankami podporila sumou 165 mil. eur. Odhaduje sa, že z pôžičiek EIB sa na Slovensku bude financovať celkovo 320 projektov malých a stredných podnikov a spoločností so strednou kapitalizáciou, ktorými sa podporí približne 233 tis. pracovných miest.

Podpora projektov bude pokračovať

Čo sa týka plánov na tento rok, tak Hudák verí, že sa EIB podarí udržať mieru financovania na Slovensku na úrovni okolo 500 či 600 mil. eur. Prostriedky by mali podľa Hudáka smerovať do oblasti infraštruktúry, investície budú smerovať aj do zdravotníctva a energetiky, ale pôjde aj o rámcové financovanie teplárenských spoločností či podporu dopravy. „Záleží nám aj na rozvoji malých a stredných podnikov, budeme pokračovať v podpore projektov,“ skonštatoval Hudák.

Skupina EIB vlani podporila sumou viac ako 64 mld. eur investície v objeme 230 mld. eur v Európe a vo svete. Plán na tento rok je zhruba 63 mld. eur.

Odporúčané články

Na čo myslieť predtým, než si vezmeme úver? Úvery domácnostiam spomalili, dôvodom sú opatrenia NBS a postupné nasycovanie trhu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Štart Sagana, Vivianiho a Kruijswijka v Holandsku bol ohrozený, ich lietadlo muselo núdzovo pristáť Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X