Slováci podľa prieskumu čoraz častejšie využívajú online bankovníctvo

Online obchod internet
Foto: ilustračné, Thinkstock


Slováci čoraz častejšie využívajú internetbanking či mobilné bankovníctvo. Aktuálne internetové bankovníctvo na Slovensku využíva 78 % Slovákov. Pred nami skončila Česká republika, kde online bankovanie využíva 80 % obyvateľov. Zo sledovaných krajín výrazne menej využívajú túto službu Maďari s podielom 49 %, Chorváti s podielom 45 %, Srbi s 36 % či Rumuni s 33 %. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre skupinu Erste zrealizovala spoločnosť IMAS International počas septembra tohto roka.

Dominujú mladí

Najčastejšie bankujú mladí vo veku od 15 do 29 rokov, ide až o 92 %. Najmenej je to pri päťdesiatročných a starších ľuďoch, kde podiel predstavoval 64 %. „Medziročne sa počet ľudí využívajúcich internetové bankovníctvo na Slovensku zvýšil o 10 %. Ide o najväčší nárast zo sledovaných krajín. Pred tromi rokmi využívali internetbanking ani nie dve tretiny Slovákov,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Na Slovensku k internetovému bankovníctvu viac inklinujú muži (82 %) v porovnaní so ženami (74 %). Platobné platformy ako PayPal, Apple Pay či Google Pay využíva na Slovensku 38 % ľudí. V tomto prípade sme na tom rovnako ako Česi, najmenej tieto platformy využívajú Srbi (19 %). Počet ľudí využívajúcich PayPal, Apple Pay či Google Pay sa za posledné tri roky zdvojnásobil.

Nákupy cez internet

Slováci prostredníctvom internetu čoraz častejšie aj nakupujú. Z prieskumu vyplýva, že online obchody využíva na nákup oblečenia, obuvi či rôznych doplnkov 61 % Slovákov, zhodne 61-percentný podiel zaznamenala elektronika. Najmenej Slováci nakupujú prostredníctvom internetu jedlo s podielom 22 %. Postupne menej ľudí je podľa Buchlákovej takých, ktorí si nevedia predstaviť, žeby si objednávali jedlo online. Aktuálne ich nie je ani polovica, pred troma rokmi sa v neprospech objednávania jedla cez internet vyjadrili viac ako dve tretiny Slovákov.

Viac ako polovica Slovákov nakupuje cez internet letenky alebo platí za hotel či iné cestovné položky. Rovnako cez 50 % Slovákov uviedlo, že cez internet nakupuje knihy. Česi najčastejšie nakupujú online knihy, vyjadrilo sa tak 61 % respondentov, 43 % Maďarov zase elektroniku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Buchláková
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa