Slovenská ekonomika prudko zrýchlila, HDP vzrástlo najvýraznejšie za posledných 14 rokov

HDP, ekonomický rast
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 17. augusta, 11:42

Hrubý domáci produkt (HDP) v stálych cenách v druhom štvrťroku medziročne vzrástol o 9,6 percenta. Po očistení o sezónne vplyvy sa HDP medziročne zvýšil o 10,2 percenta a medzikvartálne o dve percentá. V bežných cenách sa v druhom štvrťroku vytvoril HDP v objeme 23,977 miliardy eur, čo predstavuje medziročne nárast o 11,8 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Druhý štvrťrok bol podľa analytika Tatra banky Juraj Valachyho charakterizovaný najmä otváraním ekonomiky od polovice apríla, z čoho sa tešili najmä reštaurácie a obchodné centrá. Na druhej strane sa dostavil problém s nedostatkom čipov pre automobilový priemysel, čo sa prejavilo najmä v máji.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Veľmi potešujúco podľa Valachyho znie aj vyjadrenie, že k rastu ekonomiky prispel aj nárast investičnej aktivity. „Ide o veľmi dôležitý signál, že podniky majú ochotu investovať a veria v ďalšie oživovanie,“ poznamenal Valachy.

Do ďalších mesiacov podľa Valachyho ostáva veľkou otázkou epidemická situácia. „Z globálneho pohľadu je jasné, že priemyselné podniky budú mať aj naďalej veľa práce a podobne aj stavebné podniky. Najotáznejší vývoj čaká reštaurácie a ďalšie služby poskytované obyvateľstvu,“ pokračoval analytik.

Medziročný prepad bol výrazný

Slovenská ekonomika podľa Štatistického úradu SR rástla najvýraznejšie od posledného štvrťroku 2007. Vysoký rast možno pripísať najmä nízkej porovnávacej základni, pretože v druhom štvrťroku 2020 nastalo výrazné ekonomické spomalenie spôsobené radikálnymi opatreniami počas prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19.

Napriek tomu medziročný ekonomický vývoj významne posúva hodnoty HDP takmer na úroveň v predkrízovom období roku 2019. Medziročný prepad HDP v druhom štvrťroku 2020 bol až 10,9 percenta.

Silný rast pridanej hodnoty v aktuálnom štvrťroku do veľkej miery podľa úradu vykompenzoval prepad spôsobený pandémiou v druhom štvrťroku 2020. Zvýšená produkcia sa prejavila v kľúčových odvetviach ekonomiky, predovšetkým však v odvetviach priemyslu, a to najmä vo výrobe motorových vozidiel a základných kovov.

Rast pridanej hodnoty je podporený zahraničným dopytom, ale na rozdiel od predchádzajúcich štvrťrokov k rastu významne prispel aj domáci dopyt, kde sme zaevidovali rast spotrebiteľského aj investičného dopytu.

Bez lockdownov budeme rásť

Pokiaľ by sme nemuseli pristúpiť k veľkým lockdownom, tak rast ekonomiky by v treťom štvrťroku mohol podľa Valachyho dosiahnuť medzikvartálne tempo dve – tri percentá. Ak by sa to podarilo, tak v treťom kvartáli úrovňou HDP jasne dosiahneme predkrízovú úroveň zo záveru roku 2019.

Stále však budeme zhruba 3,5 percenta pod úrovňou, na ktorej by sme boli bez pandémie. Slovenská sporiteľňa odhaduje rast HDP pre celý rok 2021 na úrovni 4,2 percenta, a to za predpokladu menej striktných obmedzení počas tretej vlny a postupného odznenia problémov s čipmi. UniCredit Bank odhaduje 3,7 percenta.

Naša ekonomika je podľa analytička WOOD & Company Evy Sadovskej malá, otvorená a proexportne orientovaná. To znamená, že ekonomický vývoj na Slovensku závisí nielen od diania na domácej pôde, ale aj, resp. predovšetkým, u našich obchodných partnerov v zahraničí.

Rýchly odhad hrubého domáceho produktu Štatistický úrad SR na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov spresní a doplní o štruktúry jednotlivých ukazovateľov, a to 3. septembra 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva SadovskáJuraj Valachy
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR