Slovenské firmy boli vlani v platení daní menej spoľahlivé ako české, najviac sa o to pričinili tri odvetvia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dane, platba, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko malo v minulom roku vyšší podiel nespoľahlivých subjektov ako Česko. Na Slovensku medzi menej spoľahlivé subjekty patrili štyri percentá firiem a 0,5 percenta živnostníkov.

V Česku bolo za nespoľahlivých platcov označených vyše 0,3 percenta firiem a 0,03 percenta živností a za nespoľahlivé osoby dve percentá firiem a 0,07 percenta živnostníkov. Informoval o tom portál FinStat.

Skoro 750-tisíc nehodnotených živnostníkov

Zvyšok firiem na Slovensku hodnotila finančná správa ako spoľahlivé, resp. veľmi spoľahlivé a len viac ako 41-tisíc subjektov zaradila do kategórie nehodnotené. Spomedzi živností bolo vlani skoro 750-tisíc živnostníkov nehodnotených.

Najviac menej spoľahlivých subjektov v rámci firiem podnikalo v oblasti stavebníctva, maloobchodu a veľkoobchodu. V prípade živnostníkov bolo najviac menej spoľahlivých subjektov v stavebníctve, maloobchode, kovovýrobe a hutníctve.

„Z menej spoľahlivých firiem patrili medzi tržbami najväčšie napríklad Tesco Stores SR, a.s., Kaufland Slovenská republika v.o.s. či Stredoslovenská energetika, a. s.,“ uviedol Finstat.

V Česku podnikalo v minulom roku najviac nespoľahlivých osôb a platcov spomedzi firiem v oblasti nehnuteľností. V rámci živností ich bolo najviac v odvetví stavebníctva. Na Slovensku aj v Česku sídlila väčšina „nespoľahlivcov“ v kraji hlavného mesta.

Index daňovej spoľahlivosti

Index daňovej spoľahlivosti začal fungovať na Slovensku od konca roka 2018, avšak prístupným pre širokú verejnosť sa stal až v počas roka 2022. Na Slovensku funguje index ako motivačný nástroj pre podnikateľov, pretože vďaka kladnému hodnoteniu môžu získať niekoľko benefitov od finančnej správy, napríklad rýchlejšie vybavenie rôznych žiadostí či potvrdení.

Naopak, pre nespoľahlivé subjekty budú dané benefity a výhody nedostupné, nebudú však inak sankcionované. Pri vyhodnocovaní sa berú do úvahy rôzne ukazovatele, najčastejšie plnenie rôznych úkonov či povinností v riadnej lehote.

Odlišný systém v Česku

V Česku funguje trochu odlišný systém, v ktorom sa posudzuje tzv. nespoľahlivý platca DPH alebo nespoľahlivá osoba. Nespoľahlivým platcom DPH sú spoločnosti, ktoré si neplnia lehoty, prípadne nemajú v poriadku daňové doklady a majú dlh na dani viac ako 500-tisíc českých korún (viac ako 20-tisíc eur), alebo je to podnik, ktorý je podozrivý z účasti na podvode.

V podobnom zmysle funguje aj nespoľahlivá osoba, ide však o fyzickú či právnickú osobu, ktorá nie je platcom DPH. Rovnako si ale neplní svoje povinnosti. Sankcie za tento status sú rôzne.

Pri platcoch DPH ide napríklad o nemožnosť zmeniť zdaňovacie obdobie z mesačného na štvrťročné či povinnosť pre tých, ktorí s nimi obchodujú, ručiť za odvod dane v prípade, že problémové subjekty daň neodviedli.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRFinStatKauflandStredoslovenská energetika SSETesco