Slovensko vložilo do kapitálu Medzinárodnej investičnej banky takmer 3 mil. eur

Peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovensko vložilo do splateného kapitálu Medzinárodnej investičnej banky príspevok vo výške 2,955 mil. eur. Tým si splnilo svoje záväzky vyplývajúce na aktuálny rok z kapitalizačného programu 2020 až 2022. Splatený kapitál banky tak dosiahol 378,71 mil. eur. Po príspevkoch Maďarska a Ruskej federácie zo začiatku tohto roka sa Slovensko stalo tretím členským štátom banky, ktorý si v plnom rozsahu splnil svoje záväzky pre tento rok.

Banka zmenila sídlo

So slovenskou splátkou sa podiel európskych krajín na splatenom základnom kapitále banky zvýšil na 51,6 %. Od presťahovania ústredia banky do Budapešti takmer pred rokom a pol sa splatený základný kapitál banky zvýšil o viac ako 48 mil. eur. Objem úverového a dokumentárneho portfólia za rovnaké obdobie vzrástol o 14 % a prekonal tým hranicu jednej miliardy eur. Objem investičných transakcií, ku ktorým sa banka zaviazala od začiatku tohto roka, už dosiahol 300 mil. eur. Väčšinou ide o pomerne veľké dlhodobé investície do rozvoja infraštruktúry a podpory kľúčových sektorov ekonomík krajín.

Medzinárodná investičná banka vznikla v roku 1970 a poskytuje strednodobé a dlhodobé financovanie pre projekty na podporu ekonomického, sociálneho a environmentálneho rozvoja členských štátov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Medzinárodná investičná banka