Slovensko zaznamenalo najprudší nárast oneskorených platieb v regióne

Rokovanie firmy dohoda konferencia
Foto: ilustračné, GettyImages

Slovensko má najprudší nárast oneskorených platieb v rámci európskeho regiónu. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti Atradius, pandémia uvrhla eurozónu do recesie a firmy môžu budúci rok potrebovať ďalšie vládne zásahy. Východná a stredná Európa uvádza priemerný nárast faktúr po splatnosti o 88 % v porovnaní s obdobím pred pandémiou. Oneskorené platby sa na Slovensku zvýšili v priemere o 113 %.

Objavili sa nové trendy, keď firmy zmenili svoje správanie a procesy v súvislosti s inkasovaním platieb v reakcii na hospodársky pokles. Viacero firiem predĺžilo svoje platobné podmienky. Väčšina tak urobila v snahe zvýšenia svojej konkurencieschopnosti a podpore predaja. Značná časť však uviedla, že poskytuje obchodné úvery preto, aby podporili svojich zákazníkov takýmto krátkodobým financovaním.

Čo s nezaplatenými faktúrami

Pred pandémiou podniky na Slovensku uprednostňovali predovšetkým klasické upomienkovanie nezaplatených faktúr. „V kríze už však evidujeme zvýšený záujem firiem o poistenie pohľadávok. Väčšina slovenských respondentov nám taktiež potvrdila, že poistenie pohľadávok plánujú využívať aj naďalej,“ konštatuje Tomáš Mezírka, country manager poisťovne Atradius.

Aj napriek dramatickému nárastu oneskorených platieb a značnému počtu firiem hlásiacich nedostatok likvidity, dôvera v podnikaní je do značnej miery pozitívna. Aj keď mnoho krajín v súčasnosti vstupuje do druhého lockdownu, značný počet firiem je vo vyhliadkach na budúci rok optimistický.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Atradius