Slovensku hrozia stámiliónové sankcie, ak v rozpočte nebudú zohľadnené výdavkové limity

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze financie rozpočet europska unia komisia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Návrh štátneho rozpočtu zatiaľ nezohľadňuje výdavkové limity, ku ktorým sa Slovensko samo zaviazalo v pláne obnovy. Ako uviedla bývalá podpredsedníčka úradníckej vlády pre plán obnovy a využívanie eurofondov Lívia Vašáková, išlo o prvú žiadosť o platbu, za ktorú nám Európska komisia vlani vyplatila 458 mil. eur.

Reformné míľniky plánu obnovy

Nadobudnutie platnosti výdavkových limitov, teda viacročných stropov pre verejné výdavky a ich vykonávanie v rámci programu stability na roky 2022 až 2025, je podľa nej jedným z kľúčových reformných míľnikov plánu obnovy, ktorý je dôkladne monitorovaný zo strany Európskej komisie.

V prípade, ak vláda nebude rešpektovať tento záväzok a zvráti míľnik, Európska komisia pristúpi k pozastaveniu platieb z plánu obnovy a počká si na nápravu. Alebo to môže byť aj krátenie alokácie Slovenska, ktorá môže podľa Vašákovej predstavovať stovky miliónov eur.

„Ani jedno si naša krehká ekonomika nemôže dovoliť,“ myslí si Vašáková. Išlo by zároveň podľa nej o precedens na európskej úrovni, nakoľko ešte žiaden členský štát míľnik zo svojho plánu obnovy nezvrátil.

„Ide teda aj o veľké reputačné riziko, kedy by sa zo Slovenska, ako lídra realizácie plánu obnovy v európskom porovnaní, stala krajina, ktorá ako prvá nerešpektuje svoje právne záväzky,“ upozorňuje Vašáková.

Výdavkové limity v rozpočte

Treba podľa nej tiež spomenúť, že na rozpočet 2023 sa vzťahovala výnimka na európskej úrovni, kedy sa fiškálne pravidlá uvoľnili vzhľadom na ekonomickú krízu. Na rok 2024 to už neplatí. Preto je potrebné, aby v rozpočte figurovali výdavkové limity, tak ako sme sa k nim zaviazali.

„Výdavkové limity sú možno zložité a ťažko zrozumiteľné opatrenie, ale sú tu na to, aby limitovali nárast výdavkov a teda, aby sme nemíňali viac, než si môžeme dovoliť,“ vysvetľuje Vašáková.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá výdavkové limity aj počíta, už teraz upozorňuje, že argumentácia uvedená v návrhu rozpočtu, ktorou sa vláda zbavuje zodpovednosti zaviesť výdavkové limity do rozpočtu, nie je korektná. Hovorí, že pokiaľ sa neschvália výdavkové limity, zostáva formálne v platnosti pre rok 2024 posledný schválený limit výdavkov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lívia Vašáková
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaRRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť