Spotreba domácností v eurozóne aj v celej únii v druhom kvartáli stúpla

Slovákov stále láka výstavba nehnuteľností, úroky sa držia nízko.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Reálna spotreba domácností na osobu v druhom kvartáli tohto roka v eurozóne stúpla o 3,3 percenta po poklese o dve percentá v predošlom štvrťroku. Reálne príjmy na člena domácnosti sa v eurozóne v druhom kvartáli zvýšili o 0,7 percenta po raste o 0,6 percenta v prvom štvrťroku.

V rámci celej Európskej únie reálna spotreba domácností na osobu v druhom kvartáli vzrástla o 3,1 percenta po poklese o 1,6 percenta v predchádzajúcom štvrťroku.

Reálne príjmy na člena domácnosti v rámci EÚ v druhom kvartáli vzrástli o 0,3 percenta po zvýšení o 1,1 percenta v predošlých troch mesiacoch. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Miera úspor v eurozóne sa v druhom štvrťroku medzikvartálne znížila o 2,6 percentuálneho bodu (pb) a v rámci celej EÚ klesla o 2,8 pb. Miera úspor sa zmenšila v trinástich z pätnástich krajín, z ktorých boli údaje k dispozícii. Najviac klesla v Grécku (-7,7 pb), Holandsku (-7,3 pb) a v Maďarsku (-7 pb). Mierne sa miera úspor zvýšila vo Švédsku (0,9 pb) a v Rakúsku (0,2 pb).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurostat