Spotrebiteľské ceny sa v auguste dostali na najnižšiu hodnotu od júla 2017

potraviny, ceny, obchod
Foto: ilustračné, Getty Images

Rast spotrebiteľských cien sa naďalej spomaľuje. V auguste dosiahol 1,4 %, čo je najmenej od júla 2017. Medziročná inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien podľa Štatistického úradu SR pritom šiesty mesiac po sebe spomaľovala tempo rastu.

Pod tento vývoj sa podpísal najmä medzimesačný výraznejší pokles cien potravín, a to ovocia, zeleniny, mäsa, chleba a obilnín. Taktiež zníženie cien odevov a obuvi ako aj cien pohonných látok pre osobnú dopravu. Výraznejší pokles medziročnej miery inflácie pribrzdili podľa úradu vyššie ceny oproti júlu v doprave ako aj v reštauráciách, kaviarňach a v stravovaní.

Medziročne väčšinou všetko zdraželo

V medziročnom porovnaní vzrástli najvýraznejšie ceny v odboroch rozličné tovary a služby o 4,6 %. Vzdelávanie zdraželo o 4,5 %, zdravotníctvo o 3,5 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 2,8 %, reštaurácie a hotely o 2,3 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 1,6 %, rekreácia a kultúra o 1,2 %. Ceny potravín a nealkoholických nápojov stúpli o jedno percento, odevy a obuv o 0,6 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,3 %.

Klesli ceny v doprave o 5 %. Nezmenili sa ceny za pošty a spoje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR