Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ivan Šramko
Ivan Šramko, foto SITA/Peter Maďar
14. 05. 2019 11:49 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Šramko v rozpočtovej rade končí o šesť týždňov, koalícia o jeho nástupcovi ešte nerokovala

Vláda bude na schválenie nového predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť potrebovať aj hlasy opozície. Isté však je iba to, že Ivan Šramko si svoj mandát nezopakuje, keďže podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti nemôže.

Meno nového šéfa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá dohliada na udržateľnosť verejných financií na Slovensku, zostáva krátko pred ukončením mandátu súčasného predsedu Ivana Šramka otázne. Hoci jeho pôsobenie na čele rady končí už o šesť týždňov, koalícia sa o jeho nástupcovi ešte nebavila, Úrad vlády SR mlčí a jediný rezort financií tvrdí, že otázku nového predsedu rozpočtovej rady rieši, žiadne konkrétnosti však v tejto súvislosti neuvádza. Isté je tak momentálne iba to, že Ivan Šramko pokračovať na tomto poste nebude. Podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa totiž opätovne o funkciu uchádzať nemôže.

Kto podporí nového šéfa v parlamente ?

Blížiaci sa termín ukončenia Šramkovho sedemročného mandátu, ktorý uplynie 26. júna tohto roku, pripomenula v pondelok opozičná SaS, ktorá vyzvala vládu, aby predstavila jej nového kandidáta. Predsedu rozpočtovej rady totiž síce nominuje vláda, schváliť ho však musí parlament trojpätinovou väčšinou hlasov. Vláda tak bude na zvolenie nového šéfa rozpočtového výboru potrebovať aj hlasy opozície. „Obávame sa, že trojpätinovú väčšinu, ktorá zvolí nového predsedu RRZ, budú zase tvoriť poslanci politického extrému tak, ako to bolo v prípade ústavného zastropovania dôchodkov,“ tvrdí predseda SaS Richard Sulík.

Faktom však je, že napriek krátkosti času, sa ešte koaliční partneri tejto téme ani nevenovali. „Koaličná rada o nominantoch na tento post ešte nerokovala,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Ostatné koaličné strany na otázky agentúry SITA ohľadom nástupcu Ivana Šramka neodpovedali. Rovnako sa k tejto téme nevyjadrovali ani predstavitelia Úradu vlády SR. Jediným, kto tvrdí, že sa touto otázkou zaoberá, je tak rezort financií. „Ministerstvo financií SR otázku nového predsedu RRZ rieši a kandidát, ktorý splní odborné predpoklady, by mal byť predstavený v zákonom stanovenom termíne,“ reaguje ministerstvo.

Šramko je prvým predsedom rozpočtovej rady

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vznikla v roku 2012 na základe ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorým sa na Slovensku zaviedla dlhová brzda. Rada je nezávislý orgán monitorovania a hodnotenia vývoja hospodárenia Slovenskej republiky a hodnotenia plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti. Ivan Šramko bol zvolený parlamentom za jej prvého predsedu v júni 2012 na sedemročné funkčné obdobie.

Predsedu pritom volí na návrh vlády Národná rada SR trojpätinovou väčšinou hlasov. Okrem predsedu má rada ďalších dvoch členov, z ktorých jedného navrhuje guvernér Národnej banky Slovenska a druhého prezident SR. Aktuálne sú členmi rady okrem Ivana Šramka Anetta Čaplánová a Juraj Kotian.

K téme

Šéf rozpočtovej rady Ivan Šramko: Predložiť vyrovnaný rozpočet bude v súčasnosti extrémne náročné (rozhovor) Pellegrini favorita na šéfa rozpočtovej rady nemá, čaká na potenciálne mená od ministra financií

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou NAKA zastavila trestné stíhanie vydierania exprezidenta, Fico sa podľa Kisku usvedčuje sám Fanúšik, ktorý napadol Mitreu, dostane doživotný zákaz vstupu na zápasy Slovana Bratislava Slovan nechce hrať pred prázdnymi tribúnami, ponúka voľné vstupenky pre deti Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X