Stále menej Slovákov trpí materiálnym nedostatkom

Peniaze, peňaženka, minimálna mzda
Foto: ilustračné, Getty Images

Zlé zvládanie svojich výdavkov a materiálny nedostatok pociťuje 15 % Slovákov. Ide o indikátor materiálovej deprivácie, ktorý zverejnil Štatistický úrad SR. Vývoj za posledné tri roky je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka pozitívny, keďže ide o medziročný pokles o dva percentuálne body. Avšak jemne narástol podiel ľudí v závažnej forme nedostatku, a to o necelý bod na 7,9 %.

Z prieskumu vyplýva, že viac než tretina Slovákov si nemôže dovoliť týždňovú dovolenku mimo domova a približne tretina nedokáže čeliť neočakávaným výdavkom. Oba tieto indikátory sa však za posledné roky podľa analytika vyvíjajú pozitívne. Naopak, viac domácností má finančný problém s bežnými platbami za nákupy, nájom či splátky hypotéky.

Očakáva sa negatívny dopad koronakrízy

Materiálna deprivácia ohrozuje najmä ľudí nad 65 rokov a predovšetkým ženy. Jej závažnej forme sú vystavení predovšetkým mladí do 18 rokov a ženy staršie ako 65 rokov.

„Bude zaujímavé sledovať dopady pandémie na výsledky prieskumu za rok 2020. Rastúca nezamestnanosť a nižšie množstvo odpracovaných hodín, vyplatených príplatkov či odmien zasahuje rozpočty spotrebiteľov a môže ovplyvniť nielen plnenie ich finančných záväzkov, ale aj vlastníctvo predmetov dlhodobej spotreby či schopnosti vycestovať na dovolenku,“ povedal Horňák. Očakáva teda, že podiel ľudí trpiacich materiálnou depriváciou jemne vzrastie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej Horňák
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaŠÚ Štatistický úrad SR