Štát by mal na daniach vybrať o vyše miliardu viac ako očakával, Matovič hovorí o znižovaní deficitu

MATOVIČ: Sputnik V. Dosť bolo klamstiev
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • Aktualizované 30. júna o 19:28

Daňové príjmy by mali byť v tomto roku o 1,1 miliardy eur vyššie, ako sa očakávalo v marci tohto roka. Na stredajšej tlačovej besede to uviedol minister financií Igor Matovič.

Vychádza z odhadu Inštitútu finančnej politiky v novej daňovej prognóze rezortu financií. Lepšie sa podľa neho darilo firmám a aj na dani z pridanej hodnoty vyberie štát viac, ako sa očakávalo. Príjmy z DPH podľa Matoviča „idú nadpriemerne dobre“.

Menšie výpadky

Výpadky na daniach a odvodoch by mali byť podľa Matoviča 7-krát menšie oproti pôvodným odhadom z marca tohto roka. „Prepad ziskov bol len polovičný oproti odhadom v marci,“ povedal.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V marci tohto roka sa pritom očakával výpadok na daniach z príjmov právnických osôb v sume 700 miliónov eur. Rezort financií tiež očakáva rýchlejší rast ekonomiky v tomto roku. „Z dani z pridanej hodnoty vyberieme omnoho viac, ako sme očakávali,“ povedal.

Nad očakávania dobre

Štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek poukázal na to, že slovenskej ekonomike a vláde sa darí zvládať nad očakávania dobre. „Bol som veľmi prekvapený z toho, ako slovenská ekonomika a spoločnosti prešli súčasnou krízou,“ povedal. Ako uviedol druhý štátny tajomník rezortu financií Ľuboš Jančík, za lepšími číslami sú aj opatrenia vlády.

Do ekonomiky vláda podľa neho „naliala“ sedem miliárd eur, z čoho dve miliardy išli na udržanie pracovných miest.

Deficit verejných financií za tento rok by podľa Matoviča mohol vďaka sume 1,1 miliardy eur klesnúť z plánovaných 9,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) na 8,8 percenta HDP. „Zákon o rozpočtových pravidlách neumožňuje daňové nadpríjmy použiť na vyššie výdavky,“ upozornil.

Pozitívne čísla očakával

Predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet za stranu SaS Marián Viskupič v reakcii na zverejnenú daňovú prognózu tvrdí, že pozitívne čísla očakával. „Je preto škoda, že sme uponáhľali prijatie vysokého deficitu štátneho rozpočtu,“ uviedol.

Ekonomika sa podľa neho zotavuje, rastie počet pracovných miest, zvyšuje sa spotreba, zlepšuje sa výber DPH a rastie HDP.

Medziročne prichádza nárast a môžeme rátať aj s lepším výberom daní, a teda s vyššími ako rozpočtovanými príjmami. Preto sme nepovažovali za správne navyšovať deficit,“ tvrdí šéf finančného výboru.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičĽuboš JančíkMarcel KlimekMarián Viskupič
Firmy a inštitúcie IFP Inštitút finančnej politikyMF Ministerstvo financií SR