Štát predal štátne pokladničné poukážky iba za 44 miliónov eur

Obchodovanie graf
Ilustračné foto SITA/AP

Nižší záujem o slovenské štátne cenné papiere po minulotýždňovej aukcii štátnych dlhopisov pokračoval aj v aukcii štátnych pokladničných poukážok. Podobne ako predchádzajúce dva mesiace Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) ponúkala investorom emisiu poukážok splatných v januári 2021, pričom predala cenné papiere iba za 44 miliónov eur. V januári a februári pritom vždy v aukciách štátnych pokladničných poukážok predal štát cenné papiere zhodne za 200 miliónov eur.

Celkový dopyt v pondelňajšej aukcii štátnych pokladničných poukážok dosiahol 109 miliónov eur, oproti takmer 250 miliónom eur spred mesiaca. Priemerný požadovaný výnos do splatnosti dosiahol záporných 0,1549 % p.a., ARDAL napokon cenné papiere za spomínaných 44 miliónov eur investorom predával pri priemernom výnose mínus 0,3300 % p.a.

Trh aukciám nepraje

Negatívnu situáciu na finančných trhoch vplyvom šírenia nového koronavírusu pritom Slovensko pri financovaní svojho dlhu prvýkrát pocítilo pri minulotýždňovej aukcii štátnych dlhopisov. Agentúra ARDAL v aukciách dvoch emisií štátnych bondov zaznamenala celkový dopyt iba na úrovni 113 miliónov eur a predala dlhopisy len za 56 miliónov eur, oproti pôvodne predpokladaným 200 miliónom eur. Pre porovnanie, keď sa rovnaké dlhopisy predávali v januári, celkový dopyt investorov prekročil 450 miliónov eur a len v konkurenčnej časti aukcií sa predali cenné papiere za takmer 300 miliónov eur.

Slovensko tak v tomto roku predalo štátne dlhopisy za 671 miliónov eur. Okrem toho štát v prvom štvrťroku, vrátane poslednej pondelňajšej aukcie, predal aj štátne pokladničné poukážky spolu za 444 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity