Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto pixabay.com
16. 04. 2019 11:19 Aktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Štvrtina Slovákov vníma investovanie podľa prieskumu pozitívne

Tradičný sporiaci účet využíva 67 % Slovákov, avšak popri tom využívajú aj iné druhy investovania.

Postoj Slovákov k investovaniu do podielových fondov, akcií či dlhopisov sa zlepšuje. Podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne, ktorý zisťoval aj investičný apetít Slovákov, má štvrtina ľudí na investovanie kladný názor. „Štyria z desiatich Slovákov majú vedomosti o rôznych možnostiach investovania a považujú investičné produkty za dobrú alternatívu k sporiacemu účtu,“ komentovala prieskum analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Tradičný sporiaci účet pritom využíva 67 % Slovákov. Avšak popri tom potvrdili, že investujú aj do investičných a kapitálových životných poistení. Vyjadrilo sa tak 52 % respondentov. Do dôchodkových pilierov investuje 40 % ľudí, do nehnuteľností 23 % a do fondov a cenných papierov 21 %. Kým štvrtina Slovákov vníma investovanie pozitívne, polovica má k nemu neutrálny vzťah. Tri štvrtiny tých, ktorí by investovali do podielových fondov, akcií či dlhopisov, sa cítia dobre informovaní o súvisiacich rizikách.

Investičné zvyky sa menia

V minulosti pri investovaní úspor do fondov prevažovali jednorazové vklady vyšších súm. „Vtedy vznikol mýtus, že investovanie je len pre bohatých, pretože minimálna suma jednorazovej investície sa pohybuje na úrovni niekoľko sto eur. Dnes však už jednoznačne vedie pravidelné investovanie, vďaka ktorému môže do fondov investovať naozaj takmer každý,“ skonštatoval člen predstavenstva Asset Managementu Slovenskej sporiteľne Roman Vlček.

Pravidelne investovať sa totiž dá už od 20 eur mesačne. Pri dostatočne dlhom investičnom horizonte sa aj takýmito malými pravidelnými čiastkami dá vybudovať slušný kapitál. Pravidelné investovanie je preto ideálnym nástrojom na dosahovanie dlhodobých finančných cieľov, ako napríklad na zabezpečenie financií na bývanie či na kvalitné vzdelanie pre deti.

Ako si budovať finančné portfólio

Základom je čím skôr si začať odkladať časť svojich príjmov bokom. Malo by to byť aspoň 10 % z príjmu. „Sporiť si treba vždy z toho, čo máte na začiatku mesiaca a nie z toho, čo vám zostane na jeho konci. Môže sa totiž ľahko stať, že vám nezostane nič,“ radí Vlček.

Pilierom, na ktorý sa treba sústrediť najskôr, je rýchlo dostupná finančná rezerva. „Tá by mala pokryť vaše výdavky aspoň na tri až na šesť mesiacov, aby ste boli schopní prekonať nepriaznivé obdobie napríklad v prípade dlhodobej práceneschopnosti či straty zamestnania. Mala by byť uložená oddelene od financií na bežné výdavky, aby vás nelákala na míňanie. Ideálny je sporiaci účet, z ktorého môžete peniaze rýchlo vybrať, keď to bude potrebné,“ hovorí Buchláková.

Keď už máte vytvorenú finančnú rezervu, môže prísť na rad investovanie. Je vhodné ho rozdeliť na viac skupín podľa cieľa a trvania investície. Čím je investičný horizont kratší, tým menej rizikový investičný nástroj je dobré zvoliť.

O prieskume

Prieskum uskutočnila spoločnosť IMAS International počas septembra 2018 prostredníctvom telefonických rozhovorov na reprezentatívnej vzorke 500 respondentov vo veku nad 15 rokov.

Odporúčané články

Slováci nespravujú svoj majetok veľmi efektívne Najviac sa darí sporiť Bratislavčanom, najmenej si dokážu usporiť v Banskej Bystrici

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Facebook najnovšie umožňuje obmedziť zber dát na cielenú reklamu, užívatelia môžu funkciu vypnúť Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X