Superodpočet si uplatnilo skoro päťsto firiem, na čelo rebríčka sa vrátil U. S. Steel Košice a zatriasol štatistikami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
U. S. Steel Košice
Budova košickej pobočky spoločnosti U. S. Steel. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.

V minulom roku využilo možnosť uplatnenia superodpočtu na výskum a vývoj 494 subjektov. Tie spoločne čerpali vyše 283 miliónov eur. Ako ďalej vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF SK, pri 21-percentnej sadzbe na dani z príjmov tak tieto spoločnosti ušetrili takmer 60 mil. eur.

Na čelo rebríčka superodpočtov sa po dvoch rokoch absencie v zozname vrátil U. S. Steel Košice s rekordným, 65-miliónovým superodpočtom.

Indexy by boli vyrovnanejšie

Rok 2021 bol druhým rokom s možnosťou uplatniť si až 200-percentnú sadzbu superodpočtu nákladov na výskum a vývoj. Čerpanie oproti predchádzajúcemu roku predstavuje prekročenie počtu subjektov o 79 a objemu o takmer 112 mil. eur.

Dynamika rastu počtu subjektov je podstatne nižšia ako dynamika rastu objemu uplatneného superodpočtu, ale bez návratu U. S. Steel Košice by tieto indexy boli vyrovnanejšie. Aj priemerná výška superodpočtu v roku 2021 v hodnote 573 tis. eur je vyššia ako v roku 2020 o vyše 160 tis. eur.

Úspešnejší ako predchádzajúci rok

„Napriek tomu, že návrat U. S. Steel Košice významne zatriasol štatistikami superodpočtu, je potrebné skonštatovať, že aj bez jeho účasti by bol rok 2021 pri zachovanej 200-percentnej sadzbe úspešnejší ako predchádzajúci rok a najúspešnejší v doterajšej histórii. Hoci polovica objemu uplatneného superodpočtu pripadá na TOP 10 superodpočtov, tento nástroj podpory súkromných investícií do výskumu a vývoja nestojí len na pár veľkých hráčoch slovenskej ekonomiky,“ uviedla finančná analytička CRIF SK konštatuje Jana Šnircová.

Kronospan s takmer 13 miliónovým superodpočtom

V prvom zozname priebežných výsledkov za rok 2021 sa na čelo rebríčka postavil tohtoročný nováčik, spoločnosť Kronospan, s. r. o. Zvolen, ktorý si na svoje dva projekty z oblasti drevárskej výroby hneď v prvom roku uplatnil superodpočet takmer 13 mil. eur. Tento zostal neprekonaný aj po zverejnení druhého zoznamu.

V treťom zozname však z 15 subjektov boli štyri s miliónovým superodpočtom, z toho tri sa prebojovali do TOP 10 a dva z nich predbehli priebežného víťaza.

V rebríčku sa však zachovala dominancia reprezentantov priemyslu. Prispeli k tomu aj obe spoločnosti zo skupiny Continental. Najúspešnejším spomedzi nepriemyselných subjektov je spoločnosť Eset z IT sektora na 6. priečke, tesne nasledovaná zástupcom bankového sektora, spoločnosťou VÚB. Na umiestnenie v TOP 10 bol potrebný superodpočet viac ako 3,8 mil. eur.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Šnircová
Firmy a inštitúcie ContinentalCRIF - Slovak Credit BureauEsetKronospanS.r.o.U.S. Steel KošiceVÚB