Talianska vláda napriek kritike z Bruselu odmieta zmeniť rozpočtové plány

Taliansko
Ilustračné foto. pixabay.com

Vyššie verejné výdavky sú nevyhnutnú na podporu hospodárskeho rastu po rokoch stagnácie, tvrdí taliansky premiér Giuseppe Conte.

Talianska vláda zvýši verejné investície, aby podporila hospodársky rast po rokoch stagnácie. Vyhlásil to vo štvrtok premiér Giuseppe Conte. Vo vystúpení pred poslancami talianskeho parlamentu zdôraznil, že jeho vláda napriek kritike zo strany Európskej únie odmieta podstatné zmeny rozpočtových plánov.

Európska komisia minulý mesiac odmietla návrh talianskeho rozpočtu, ktorý podľa jej názoru nedokáže zabezpečiť pokles verejného dlhu krajiny. V odpovedi na žiadosť Bruselu, aby urobila zmeny v návrhu rozpočtu, však talianska vláda potvrdila, že trvá na kontroverznom pláne, podľa ktorého má byť deficit verejných financií krajiny vo výške 2,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Komisia vystupňovala spor, keď tento týždeň vyzvala členské štáty eurozóny, aby zvážili zavedenie sankcií proti Taliansku vzhľadom na to, že rozpočtové plány tamojšej vlády vážne porušujú pravidlá menovej únie. Taliansky vicepremiér Luigi Di Maio vyjadril nádej, že Rím dokáže Európsku úniu presvedčiť o nutnosti výdavkov na pomoc dôchodcom, nezamestnaným a mladým ľuďom. Taliansko má druhý najvyšší verejný dlh v rámci eurozóny, a to na úrovni 132 percent HDP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia