Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Richard Drew
23. 04. 2017 10:27 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Taliansko má horší rating, je tesne nad špekulatívnym pásmom

Agentúra Fitch prognózuje, že verejný dlh krajiny bude v tomto roku kulminovať vo výške 132,7 % HDP.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Talianska vzhľadom na vysoký verejný dlh krajiny a stagnujúcu ekonomiku. Dlhodobý emisný rating (IDR) Talianska v zahraničnej a domácej mene agentúra znížila zo stupňa BBB+ na úroveň BBB, čiže je už iba jeden stupeň nad špekulatívnym pásmom. Ratingu agentúra pridelila stabilný výhľad.

Taliansky verejný dlh bol vlani na úrovni 132,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čiže patrí v rámci rozvinutých krajín k najvyšším. Fitch prognózuje, že verejný dlh krajiny bude kulminovať v tomto roku vo výške 132,7 percenta HDP a potom bude len postupne klesať, pričom v roku 2020 bude na úrovni 129,3 percenta HDP.
Zhoršené politické riziká
Podľa názoru agentúry sa politické riziká v Taliansku od jej predošlého posudzovania ratingu krajiny zhoršili. Pripomenula, že terajšie prieskumy naznačujú ďalšie klesanie podpory pre centristické politické strany a fragmentovanú politickú scénu, čo by mohlo viesť k menšinovej vláde. „Zvýšilo sa riziko existencie slabej alebo nestabilnej vlády a stúpla tiež možnosť ovplyvňovania politiky populistickými a euroskeptickými stranami,“ uviedla agentúra. Dodala, že väčší populizmus by mohol utlmiť politickú ochotu na reformy, zvýšiť tlak na uvoľnenie fiškálnej politiky a negatívne vplývať na náladu investorov.

Fitch dodáva, že talianske banky zápasia s problémom zlých úverov, pričom sa plánuje poskytnutie pomoci trom peňažným ústavom krajiny. Ekonomiku Talianska brzdí starnutie pracovnej sily a nízka produktivita. Fitch prognózuje, že hospodárstvo krajiny v tomto roku, rovnako ako vlani, posilní iba o 0,9 percenta a v budúcom roku o 1 percento. Poznamenáva však, že úverovú spoľahlivosť krajiny podporuje to, že jej ekonomika je veľká a diverzifikovaná.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Slovensko opäť čaká horúci víkend, pre niektoré okresy platí výstraha prvého stupňa Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Na stavbu stožiara pred parlamentom môžu prispieť aj Slováci, niektorí údajne prejavili záujem Danko vyzýva veľvyslancov, aby svojou účasťou podporili aj pochod Hrdí na rodinu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X