Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tatra banka
Ilustračné foto Tatra banka
25. 04. 2019 14:26 Aktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Tatra banka vyplatí akcionárom cez 38 mil. eur

Vlani pritom banka rozdelila medzi akcionárov sumu 67,88 mil. eur.

Tatra banka vyplatí akcionárom dividendy v sume 38,13 mil. eur, a to zo ziskov dosiahnutých v minulých rokoch. Rozhodli o tom vo štvrtok na valnom zhromaždení. Vlani pritom banka rozdelila medzi akcionárov sumu 67,88 mil. eur. Banka vlani dosiahla čistý zisk 109,64 mil. eur. Z toho výplata výnosov z investičného certifikátu predstavuje 5,76 mil. eur a na účet nerozdeleného zisku minulých rokov pôjde 103,89 mil. eur. Spoločnosť o tom informovala v tlačovej správe.

Na jednu kmeňovú akciu v menovitej hodnote 800 eur pripadne dividenda v celkovej výške 474 eur. Na jednu kmeňovú akciu v menovitej hodnote 4 000 eur pripadne dividenda v sume 2 370 eur. Na jednu prioritnú akciu v menovitej hodnote štyri eurá je to dividenda za 2,38 eura.

Individuálny zisk banky v medziročnom porovnaní poklesol o 3,2 %. Celá skupina Tatra banky dosiahla v minulom roku zisk 119,87 mil. eur pri znížení o 3,6 %. Pokles zisku bol spôsobený najmä vyššou tvorbou opravných položiek a vyššou daňou z príjmu. Prevádzkový výsledok vzrástol o 7,1 %. Napriek poklesu čistého zisku hodnotí banka zisk za rok 2018 ako úspešný, pričom jej zisk už ôsmy rok po sebe konzistentne presahuje hranicu 100 mil. eur.

Ciele a výzvy

Hlavným cieľom banky na tento rok bude potvrdiť dôveru akcionárov. S očakávaním mierneho spomalenia slovenskej ekonomiky a rastu úverov vznikne ešte silnejší tlak na kvalitu bankových služieb. Banky sa už v raste nebudú môcť spoľahnúť iba na rýchlo sa zväčšujúci trh. To však podľa vyjadrení Tatra banky neznamená, že ziskovosť bánk by mala utrpieť. Úrokové sadzby na produktoch zrejme dosiahli takmer dno a priestor na ich ďalší pokles je veľmi obmedzený. Preto by sa aj slabší rast úverov mal preniesť do rastu výnosov.

Kým v minulých rokoch udávali prím hlavne regulácia a nízke úrokové sadzby, hlavnou témou tohto roku bude makroekonomické prostredie – či už spomaľujúca ekonomika eurozóny, obchodné vojny zo strany USA alebo výsledná dohoda ohľadom odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie. „Výziev sa neobávame, pretože sme presvedčení, že stratégia našej banky je nastavená správne. Naďalej chceme prinášať našim klientom unikátne služby, ktoré zjednodušia riešenie ich každodenných finančných potrieb, a tak napĺňať našu misiu posúvať hranice bankovníctva,“ uviedla banka.

O spoločnosti

Tatra banka bola do Obchodného registra SR zapísaná 1. novembra 1990. V súčasnosti patrí do rakúskej skupiny Raiffeisen. Prostredníctvom svojej siete zhruba 150 obchodných miest pôsobí vo všetkých regiónoch Slovenska a zamestnáva približne 3 400 pracovníkov.

Odporúčané články

Slováci nespravujú svoj majetok veľmi efektívne Ekonomický rast na Slovensku takmer skolaboval, tvrdí analytik

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Štart Sagana, Vivianiho a Kruijswijka v Holandsku bol ohrozený, ich lietadlo muselo núdzovo pristáť Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X