Ťažko zdravotne postihnutí s najnižšími príjmami by mali dostávať vyššie kompenzácie, navrhuje ministerstvo

Peniaze, dôchodok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí plánuje priaznivejšie stanoviť hranice príjmu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) pri poskytovaní jednorazových peňažných príspevkov. Osobám s ŤZP s najnižšími príjmami sa majú vďaka tomu poskytovať peňažné príspevky vo vyššej sume.

Uvádza sa to v predbežnej informácii k príprave návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorú ministerstvo práce a sociálnych vecí predložilo do pripomienkového konania.

Návrh by mali predložiť v júli

Samotný návrh novely zákona by mal rezort práce a sociálnych vecí predložiť do pripomienkového konania v júli tohto roka.

Ako ďalej uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí, navrhované kroky odporúča aj úsek Hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR.

Pripravovaná novela zákona má upraviť podmienky peňažného príspevku na kúpu pomôcky tak, aby osoba s ŤZP nebola povinná vrátiť (v prípade špeciálneho softvéru) pomôcku úradu.

Podmienky peňažného príspevku na kúpu osobného motorového vozidla a peňažného príspevku na úpravu osobného motorového vozidla sa majú zmeniť tak, aby ich bolo možné v prípade potreby poskytnúť súčasne.

Chcú tiež zjednodušiť konanie

Zámerom rezortu práce a sociálnych vecí je tiež zjednodušiť konanie pri priznávaní peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia.

Súčasné nastavenie hraníc príjmu osoby s ŤZP pri poskytovaní jednorazových peňažných príspevkov podľa ministerstva práce spôsobuje, že pre tieto cieľové skupiny sú kompenzácie menej dostupné.

V súčasnosti je možné peňažný príspevok na úpravu osobného motorového vozidla poskytnúť len za podmienky, že osoba s ŤZP je vlastníkom alebo spoluvlastníkom osobného motorového vozidla.

V praxi pritom podľa ministerstva práce nastávajú situácie, že zakúpené auto nemôže byť osobe s ŤZP dodané už s vykonanou potrebnou úpravou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR