Spoliehať sa iba na tzv. štátny dôchodok sa nevyplatí, riskujete významný pokles životnej úrovne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodok, penzia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V súčasnosti si na dôchodok sporí v treťom pilieri viac ako 960-tisíc ľudí žijúcich na Slovensku. Jeho najväčšou výhodou je, že naň môže prispievať aj zamestnávateľ.

Príspevok od zamestnávateľa

„Tí z vás, ktorí sa spoliehajú iba na tzv. štátny dôchodok, riskujú významný pokles životnej úrovne,“ upozorňuje Marek Hradňanský z DDS Tatra banky. Otázka preto neznie, či si začať odkladať na dôchodok, ale aký produkt pre tento účel využiť.

Jedným z nich je doplnkové dôchodkové sporenie, a to najmä pre možnosť využívať príspevok zamestnávateľa. Ten patrí medzi najžiadanejšie zamestnanecké benefity a jeho výhody možno čerpať aj po odchode z pracovného života.

Sporiteľom pomáha vybudovať si takú finančnú rezervu, ktorá im zabezpečí dostatočný príjem na dôchodku.

Výhody a nevýhody tretieho piliera

Myšlienka zapojenia zamestnávateľov do tretieho piliera kopíruje bežnú prax vo väčšine západných krajín a podľa Hradňanského je výhodná pre obidve strany. Sporitelia získajú dodatočné finančné prostriedky. Zamestnávatelia zase rozšíria svoje portfólio benefitov o efektívny nástroj na stabilizáciu pracovnej sily a zvyšovanie konkurencieschopnosti na trhu.

Okrem toho si môžu uplatňovať daňové a odvodové úľavy, čo je z pohľadu firemných financií výhodnejšie ako navyšovanie miezd. K výhodám tretieho piliera patrí aj to, že sporenie je dobrovoľné a môžeme sa sami rozhodnúť, či ho využijeme alebo nie. K dispozícii je aj široká ponuka fondov, ktorá je odstupňovaná v závislosti od rizika.

Za nevýhody tretieho piliera možno označiť to, že poplatky sú o niečo vyššie, ako pri štandardnom dlhodobom investovaní. Skladajú sa z poplatku za správu fondu a poplatku za zhodnotenie príspevkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Hradňanský
Firmy a inštitúcie Tatra banka